سه‌شنبه؛ 16 خرداد 1402

به دستور رئیس جمهور؛

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ضرورت توسعه اراضی پسکرانه بندر شهید رجایی تاکید: با دستور رئیس جمهور، مبنی بر تشکیل کارگروه اقتصاد دریا در دولت، در سال ۱۴۰۲ برنامه‌های جدی با موضوع اقتصاد دریاپایه و توسعه سواحل کشور در دست تدارک داریم.

به گزارش “ایران اقتصادی”، مهرداد بذرپاش در آئین بهره‌برداری از بندر چند منظوره خمیر در استان هرمزگان تاکید کرد: بر اساس راهبرد اقتصاد دریا لازم است تمام زیرساخت‌های مورد نیاز بندری و دریایی به سرعت احداث و تکمیل شود و در چرخه فعالیت‌های تجاری و بازرگانی قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: کریدور ساحلی جنوب حدود یک‌هزار و ۸۰۰ کیلومتر طول دارد که از چهار استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و خوزستان عبور می‌کند و هرمزگان بیشترین طول این مسیر را به خود اختصاص داده است.

بذرپاش گفت: امروز ۲۵ کیلومتر از کریدور ساحل جنوبی کشور در استان هرمزگان مورد بهره‌برداری قرار گرفت که هفته گذشته نیز ۲۵ کیلومتر از این مسیر در بوشهر به بهره‌برداری رسیده بود.

عضو کابینه دولت سیزدهم با تاکید بر لایروبی همه بنادر از جمله بنادر کوچک مردمی، خاطر نشان کرد: وزارت راه آمادگی کامل دارد با استقبال از سرمایه‌گذاری بخش‌های خصوصی و غیردولتی، ظرفیت‌های ترانزیتی و زنجیره حمل‌ونقل ترکیبی در استان هرمزگان ارتقا دهد.

بذرپاش با اعلام خبر ساخت بندر جدید لنگه در غرب استان هرمزگان اظهار داشت: با رویکرد فعال.سازی زنجبره حمل‌ونقل ترکیبی، تاکنون ۱۰۰ کیلومتر از نوار کریدوری در جنوب کشور به بهره‌برداری رسیده است.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی برای تکمیل زنجیره‌ کریدورهای کشور در سال آینده، افزود: به موازات توسعه و تکمیل پروژه‌های ریلی و جاده‌ای، در دریا نیز اقدامات بسیار خوبی در دست انجام است.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: همچنین هفته آینده ۵۰ کیلومتر در سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری می‌رسد و در مجموع تا پایان سال‌جاری ۱۰۰ کیلومتر از این مسیر افتتاح خواهد شد.

بذرپاش ابراز امیدواری کرد: تا پایان دولت سیزدهم عملیات اجرایی احداث کریدور ساحل جنوبی کشور تکمیل شود که سهم بسزایی در ترانزیت کالا و افزایش زیرساخت‌های اقتصادی کشور خواهد داشت.

وزیر راه وشهرسازی با اشاره به احیای مجدد راه‌ ابریشم در ایران، اظهار داشت: با توجه به ظرفیت ترانزیتی در ایران، مهم‌ترین مسئله باید توسعه و تکمیل کریدورهای شمال‌-جنوب، شرق به غرب و سایر کریدورها باشد.

بذرپاش با بیان اینکه سال آینده، سال شکوفایی اقتصاد دریا خواهد بود، خاطر نشان کرد: عمده تاخیرات در اجرای پروژه‌ها، کمبود منابع است. بنابراین، تمهیداتی اندیشیده شده تا از روش‌های دیگری برای تامین منابع اقدام کنیم و هیچ پروزه دچار معضل تاخیر نشود.