یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با تاکید بر اینکه عدد سبد معیشت ملاک برای ورود به چانه‌زنی مزد است، گفت: یکی از دستورات جلسه فردای شورای‌عالی کار، بررسی پیرامون مزد ۱۴۰۲ است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، هادی ابوی با اشاره به آغاز جلسات شورای‌عالی کار برای چانه‌زنی مزد 1402، گفت: فردا پنج شنبه (11 اسفندماه 1401) جلسه شورای‌ عالی کار با حضور شرکای اجتماعی با دستور کار اصلاح آیین‌نامه دادرسی کار و بحث مذاکرات مزدی برگزار می‌شود.

وی در واکنش به اظهارات نماینده مجلس شورای اسلام پیرامون برگزاری جلسه شورای‌عالی کار در 20 اسفندماه، تصریح کرد: مجلس در تعیین مزد جایگاهی ندارد و تنها می‌تواند تسهیل‌کننده مسیر برای رسیدن به دستمزد منطقی باشد، تصمیم‌گیرنده نهایی برای افزایش مزد شورای‌عالی کار با ترکیب سه‌جانبه‌گرایی است.

ابوی با بیان اینکه سه‌شنبه 9 اسفند 1401، کمیته مزد تشکیل شده و بررسی‌ها پیرامون تعیین هزینه سبد معیشت انجام شده است، اما هنوز مبلغ سبد معیشت تعیین نشده است، گفت: ملاک نماینده کارگران برای ورود به چانه‌زنی دستمزد سال آینده تعیین عدد و رقم سبد معیشت است.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با اشاره به کاهش قدرت خرید کارگران با تورم حاکم بر جامعه ابراز کرد: انتظارمان از دولت این است برای دستمزد سال آینده عدد و رقمی تعیین شود که کفاف هزینه‌های کارگران را بدهد.

کارگران در زمان حاضر شرایط بدی را سپری می‌کنند، بخش عمده‌ای از دستمزد صرف هزینه مسکن می‌شود و طی چند ماه اخیر، هزینه سبد معیشت کارگران افزایش زیادی داشته است، بسیاری از اقلام خوراکی به‌دلیل دستمزد پایین از سفره کارگران حذف شده است.

ابوی گفت: شورای‌عالی کار تا پایان سال چندین جلسه برگزار خواهد کرد و بعد از تعیین عدد و رقم سبد معیشت، کارگران به‌صورت جدی برای دستمزد 1402 چانه‌زنی خواهند کرد.