یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

مدیر کل تجارت خارجی بانک مرکزی گفت: از ابتدای آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلا در تالار اول و دوم در مجموع بالغ بر ۲.۹ میلیارد دلار عرضه ارز داشتیم که حدود ۲.۱ میلیارد دلار آن منجر به معامله شده است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، شیوا راوشی اظهارداشت: به تفکیک، در تالار اول ۱.۵ میلیارد دلار و در تالار دوم بیش از ۶۰۰ میلیون دلار تاکنون معامله شده است.

مدیر کل تجارت خارجی بانک مرکزی افزود: این روند به طور مداوم در حال افزایش است. هر روز نسبت به روز قبل عرضه ها قوی تر و مناسب تر می شود و هم تعداد معاملات بیشتر می شود. هم نوع ارز و هم نرخ ارز در این بازار شفاف است و به همین دلیل فرایند تامین خیلی سریع تر در حال انجام است.

وی تاکید کرد: عمده عرضه کنندگان در تالار اول نفت و گاز و درآمدهای ارزی دولت است و در تالار دوم که شرکت های پتروشیمی و صادرکنندگان فولاد وفلزات و خشکبار و سایر تولیدکنندگان هستند و روند ورود شرکت ها به مرکز مبادله ارز به طور مستمر در حال افزایش است.

به گفته این مقام مسئول در بانک مرکزی، قبل از افتتاح مرکز مبادله ارز و طلا شاید یک کندی دیده می شد اما با افتتاح تالار این شفافیت آنقدر به فعالان اقتصادی کمک کرد که سرعت تامین ارز افزایش قابل توجهی پیدا کرد.

راوشی اظهارداشت: نزدیک به ۷۰۰ میلیون دلار در ۸ روز فعالیت تالار برای کالاهای مورد نظر وزارت صمت تامین شده است.

وی بیان داشت: ارز مورد نیاز کالاهای اساسی، مواد اولیه برخی کارخانه جات، تجهیزات پزشکی و دارو با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان تامین می شود.