یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

مدیر تالار ارز خدماتی مرکز مبادله ایران با تشیح نحوه دریافت ارز دانشجویی، گفت: تا سقف ۲۵ هزار دلار در سال پرداخت ارز برای دانشجویان در نظر گرفته ایم.

به گزارش “ایران اقتصادی”، مسعود توکلی مدیر تالار ارز خدماتی مرکز مبادله ارز و طلا ایران، گفت: شرایط دریافت ارز دانشجویی در سامانه «سجاد» برای وزارت علوم و سامانه «موحد» برای وزارت بهداشت به طور کامل و با جزئیات ذکر شده است.

مدیر تالار ارز خدماتی مرکز مبادله ارزی گفت: صرافی‌ها برای خرید و فروش ارز بین خودشان نرخ توافقی دارند و بانک مرکزی دخالتی در این نرخ ندارد.

مدارک دانشجویان در این سامانه‌ها بارگذاری می‌شود و بعد از اینکه تایید شد، این دو وزارت خانه در سامانه مرکز مبادله ارز و طلا تایید را صادر می‌کنند و در ادامه برای متقاضیان پیامک صادر می‌شود و بعد از آن دانشجویان می‌توانند به کارگزار مرکز مبادله یعنی بانک ملی مراجعه و ارز دریافت می‌کنند.

توکلی گفت: بخشی از کار کارشناسی ارز دانشجویی را این دو وزارتخانه انجام داده اند و مشخص کرده اند برای اقامت دانشجویان چه میزان ارز مورد نیاز است.

مدیر تالار ارز خدماتی مرکز مبادله ارز و طلا ایران تصریح کرد: برای دانشجویان حدود ۱۹ هزار دلار سقف شهریه در نظر گرفته ایم.

همچنین تا سقف ۲۵ هزار دلار در سال پرداخت ارز برای دانشجویان در نظر گرفته ایم و اگر مازاد بر این حجم ارز را نیاز دارند می‌توانند به صرافی‌ها مراجعه و با کارت ملی ارز مازاد را خریداری کنند.

وی افزود: کد ۵۶ همچنان فعال است تا نیاز‌های ضروری مردم تامین شود.

توکلی گفت: صرافی‌ها برای خرید و فروش ارز بین خودشان و بین مردم نرخ خاص خود را دارند، این نرخ توافقی بین خریدار و فروشنده است و بانک مرکزی تقریبا در این فضا دخالتی ندارد.

مدیر تالار ارز خدماتی مرکز مبادله ارز و طلا ایران در پایان تاکید کرد: در سرفصل ۵۶ به صرافی‌ها اجازه داده شده تا ارز مازاد مردم را خریداری کنند و به مردم ارز مازاد بر سر فصل‌هایی که تعیین شده است را به فروش برسانند و لذا این فضا برای صراف و برای مردم وجود دارد که ارز مازاد بر نیاز‌هایی که در سر فصل‌ها دیده شده است، از صرافی‌ها تهیه کنند.