یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

وزیر اقتصاد با اعلام تصویب اختیارات جدید بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز از سوی سران قوا، گفت: تمامی صنایع کشور در حوزه ارزی باید از سیاست های بانک مرکزی تبعیت کنند.

به گزارش “ایران اقتصادی”، سیداحسان خاندوزی گفت: بر اساس مصوبه سران قوا تمامی صنایع کشور حتی مجموعه های دولتی شامل حوزه نفت و صنعت باید در حوزه ارز از بانک مرکزی تبعیت کنند.

وزیر اقتصاد در پاسخ به سوالی در خصوص نقش صرافی ها در بازار ارز، اظهارداشت: بانک مرکزی ترتیبات خود را برای بانک های دولتی و صرافی های تضامنی دارد.

خاندوزی در پاسخ به سوالی در مورد اختیارات جدید بانک مرکزی که در جلسه دیروز سران قوا به تصویب رسیده است، گفت: بانک مرکزی مجموعه ای از اختیارات جدید را نیاز داشت تا بتواند دخالت موثر داشته باشد و این بسته شب گذشته در جلسه سران سه قوه با اجماع آرا تصویب شد.

وی افزود: یکی از اختیاراتی که بانک مرکزی به دنبال آن بود در حوزه عدم بازگشت ارز صنایع بورسی بود. بر این اساس تمامی صنایع کشور حتی مجموعه های دولتی شامل حوزه نفت و صنعت و سایر صادرکنندگان باید از بانک مرکزی تبعیت کنند.

وزیر اقتصاد در مورد برخی گمانه زنی ها در خصوص ایجاد محدودیت دسترسی ایران به درهم پس از تحریم‌های روسیه این مسئله را تکذیب کرد.