سه‌شنبه؛ 16 خرداد 1402

قرار است در کنار فروش خودروهای وارداتی که ثبت‌نام آن از روز شنبه آغاز شده و تا روز پنج شنبه ادامه خواهد داشت، پیش‌فروش خودرو‌های داخلی از ۱۰ اسفندماه شروع شود.

به گزارش “ایران اقتصادی”، متقاضیان خودروهای وارداتی اطمینان داشته باشند که فروش خودرو کاملاً به نفع آنها است و تمام سعی وزارت صمت بر این است که خریداران خودرو چه از بابت نوع خودرو و چه از بابت زمان تحویل، هیچ ضرر و زیانی نبینند.

از هفته گذشته که خبر فروش خودروهای وارداتی از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو رسانه‌ای شد، برخی از متقاضیان از اینکه چرا مدل و قیمت نهایی 85 هزار خودرویی که واردات آن انجام شده، اعلام نمی‌شود، گلایه کردند.

بر این اساس، روز گذشته وزارت صمت اعلام کرد که به خاطر تحریم‌ها نمی‌توان اطلاعات جزئی مربوط به خودروهای وارداتی را شفاف اعلام کرد، اما به اختصار می‌توان گفت عرضه چانگان مدل CS35 PLUS و CS55 در اولین نوبت فروش خودروهای وارداتی قطعی شده و بلافاصله پس از قرعه‌کشی برای فروش عرضه می‌شود، همچنین اسامی سایر خودروهای وارداتی که تمامی مجوزها را دریافت کرده‌اند، بلافاصله به اطلاع مردم خواهد رسید.

بدین جهت باید تاکید کرد، فروش خودروهای وارداتی که مرحله اول 85 هزار دستگاه و مرحله بعد 15 هزار دستگاه است در بورس کالا اتفاق نخواهد افتاد و فروش تنها در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو خواهد بود.

مهم‌ترین دلیلی که خودروهای وارداتی در بورس کالا عرضه نشدند، ریسک در زمان تحویل بود، از آنجا که برخی احتمال می‌دادند تحویل خودروها با تاخیر همراه باشد، اعلام شد که فروش خودرو در بورس باعث می‌شود قیمت‌ها دستخوش تغییر شود و بی‌جهت افزایش پیدا کند. در این خصوص مجید

عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: قرار بر این بود عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا باشد؛ اما بر اساس مصوبه هیأت دولت قرار شد این عرضه‌ها در سامانه یکپارچه خودرو صورت گیرد و فعلاً عرضه‌ای در بورس کالا نداریم.»

روز گذشته امید قالیباف، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ابهامات مطرح شده در رابطه با طرح فروش خودروهای وارداتی، تأکید کرد که به دلیل مقتضیات تحریم‌ها نمی‌توان همه اطلاعات را به صورت شفاف اطلاع‌رسانی کرد، اما متقاضیان اطمینان داشته باشند که در زمان ثبت‌نام اصلی همه اطلاعات در اختیارشان قرار خواهد گرفت.

او با بیان اینکه در حال حاضر در مقطع و شرایطی هستیم که کار ثبت‌نام از متقاضیان خودروهای وارداتی در حال انجام است، اظهار کرد: نگرانی مردم از این جهت که چه خودرویی را خریداری می‌کنند یا چه زمانی خودرو به دست‌شان می‌رسد و تنها می‌دانند که باید ۵۰۰ میلیون تومان واریز کنند، بجاست.

در توضیح این مورد باید گفت، شرایط به گونه‌ای است که بخشی از آن به دلیل مسائل مربوط به تحریم‌ها قابل اطلاع‌رسانی نیست و مردم باید به ما در این مورد حق دهند.

سخنگوی وزارت صمت تصریح کرد: از زمانی که فرد متقاضی می‌خواهد از طریق سامانه خریداری کند، همه اطلاعات را در اختیار خواهد داشت و انتخاب‌هایی که عرضه‌کنندگان در سامانه‌ قرار می‌دهند، در معرض دید متقاضی است و نوع خودرو، مدل آن، کشور مبدأ و سایر اطلاعات شفاف است و مشتری انتخاب کرده و ادامه مسیر تکمیل وجه و خرید و تحویل خودرو را طی خواهد کرد.

قالیباف در رابطه با زمان تحویل گفت: زمان تحویل خودروها سه ماهه خواهد بود؛ چراکه خودروها برای ما توسط خودروسازان، تولید و کنار گذاشته نشده‌اند؛ خودرو باید تولید، حمل و وارد کشور شود؛ لذا زمانبر است اما مشتریان اطمینان خاطر داشته باشند که قطعاً خودروها در موعد مقرر سه ماه (طبق قرارداد)، تحویل خواهد شد.

او با اعلام استقبال از پاسخگویی به همه ابهامات، اطمینان داد که همه موارد شفاف است و مردم نگران نباشند.

پیش از این محمدعلی ضیغمی، مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت گفته بود: «حداقل فروش ۱۰۰ هزار خودرو در یک بازه شش ماهه دیده شده است. متقاضیان باید مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان را در حساب وکالتی خود مسدود کنند تا زمانی که حق تقدم مشخص شود و طبق نوبت تعیین شده، بر اساس خودروهایی که عرضه و ثبت‌نام می‌شود، مبلغ اولیه را تکمیل و وجه واریز کنند.»

برخلاف روش‌های گذشته فروش خودروهای وارداتی که متقاضیان، تمام وجه خودرو را در همان زمان ثبت‌نام پرداخت می‌کردند، در سامانه یکپارچه، خریداران قطعی تا زمان تحویل خودرو طی سه مرحله و به قیمت روز (مرحله نخست به صورت علی‌الحساب در زمان ثبت‌نام، مرحله دوم در زمان عقد قرارداد (در مرحله تخصیص خودرو) شامل قیمت خودرو و هزینه‌ها تا ورود خودرو به گمرک و مرحله سوم در زمان تحویل خودرو (شامل هزینه‌های مربوط به مالیات، عوارض و حقوق گمرکی، شماره‌گذاری و سایر موارد) اقدام به تکمیل وجه می‌کنند.

در این میان ثبت‌نام‌کنندگان باید بدانند که بین خودروهای داخلی و وارداتی تنها یک حق ثبت‌نام دارند؛ قرار است در کنار فروش خودروهای وارداتی که ثبت‌نام آن از روز شنبه آغاز شده و تا روز پنج شنبه ادامه خواهد داشت، پیش‌فروش خودرو‌های داخلی از ۱۰ اسفندماه شروع شود.

در این خصوص عبدالله توکلی لاهیجانی، مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت از فروش یکپارچه انواع خودرو‌های داخلی از روز چهارشنبه خبر داد و گفت: «در این طرح فروش، ایران خودرو، سایپا و خودروسازان بخش خصوصی محصولات خود را عرضه می‌کنند. در این طرح، قرعه‌کشی انجام نمی‌شود و همه ثبت‌نام‌کنندگان، خودرو دریافت خواهند کرد.»

البته وزارت صمت توضیح داده است، در صورتی که تقاضا برابر عرضه خودرو باشد خودرو بدون قرعه‌کشی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد و در صورتی که تقاضا بیشتر از عرضه باشد، متقاضیان در لیست انتظار قرار می‌گیرند. جزئیات این طرح عرضه گسترده خودرو به صورت یکپارچه چهارشنبه طی اطلاعیه‌ای به اطلاع عموم می‌رسد.

مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت افزود: «زمان تحویل خودرو بین سه ماه تا یکسال برای متقاضیان متفاوت خواهد بود؛ همچنین در صورت تمایل نداشتن مشتریان به دریافت خودرو با زمان انتظار بیشتر، می‌توانند انصراف خود را اعلام و پول خود را از حساب وکالتی خارج کنند.»

این طرح فروش نشان می‌دهد که وضعیت تولید خودرو نسبت به گذشته بهبود قابل توجهی یافته و البته آمار تولید بیش از یک میلیون دستگاه هم گواه این امر است.

لذا در کنار فروش سراسری خودرو به مردم بدون هرگونه قرعه‌کشی، بخشی از خودروهای داخلی قرار است بزودی به روسیه صادر شود.

وزارت صمت اعلام کرده که دو خودروساز بزرگ ایرانی یعنی ایران خودرو و سایپا، در حال حاضر در حال گرفتن مجوز در روسیه برای صادرات خودرو به این کشور در آینده هستند.