یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

رئیس کل گمرک ایران با اعلام اینکه درآمدهای ارزی کشور از محل صادرات غیرنفتی در ۱۱ ماهه سال جاری به ۴۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسید، گفت: متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی از ۳۸۶ دلار به ۴۳۹ دلار در ۱۱ ماهه سال جاری رسید.

به گزارش “ایران اقتصادی”، محمد رضوانی فر با تشریح تازه ترین گزارش گمرک از وضعیت تجارت خارجی کشور، اعلام کرد: صادرات کالاهای غیر نفتی در 11 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 12 درصد رشد یافته است و سهم کالاهای پتروشیمی از صادرات غیر نفتی به بیش از ۴۴ درصد افزایش یافت.

رضوانی فر در تشریح جزئیات آمار تجارت خارجی کشور، به میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید و همچنین بدون احتساب صادرات از محل تجارت چمدانی اشاره کرد و افزود: در ۱۱ ماهه سال جاری صادرات غیر نفتی کشور، بالغ بر ۱۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن و به ارزش ۴۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بوده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰، کاهش 1.16 درصدي در وزن و افزایش 12.22 درصدی در ارزش دلاری داشته است.

معاون وزیر اقتصاد به میزان واردات کشور در این مدت اشاره کرد و گفت: واردات کشور در این مدت به میزان ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ارزش ۵۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده که کاهش 8.61 درصدی در وزن و افزایش 15.28 درصدی در ارزش را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

رضوانی فر با بیان اینکه متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی از ۳۸۶ دلار در ۱۱ ماهه سال گذشته به ۴۳۹ دلار در ۱۱ ماهه سال جاری رسید، تاکید کرد: این آمار نشانگر رشد 13.54 درصدی است و این در حالی است که متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای وارداتی ۱۵۹۷ دلار بوده که نسبت به رقم ۱۲۶۶ دلار در یازده ماهه سال گذشته، 26.14 درصد رشد داشته است.

عمده ترین کالاهای صادراتی

رضوانی فر در خصوص وضعیت صادرات کالاهای پتروشیمی گفت: در این مدت ۲۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صادرات کالاهای پتروشیمی صورت گرفته که از نظر وزنی 40.25 درصد و از نظر ارزشی 44.49 درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور را تشکیل می دهند. همچنین عمده ترین کالای صادراتی گاز طبیعی مایع شده به ارزش ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بوده که سهمی بالغ بر 13.97 درصد از کل ارزش صادرات را به خود اختصاص داده است.

کشورهای عمده خریدار کالاهای ایرانی

رئیس کل گمرک ایران در ادامه به تشریح جزئیات بزرگترین مقاصد صادراتی کشورمان در این مدت پرداخت و افزود: چین با ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، عراق با ۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و هند با ‏یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بزرگترین‌ مقصد کالاهای صادراتی کشورمان بوده است.

به گفته وی، این ۵ کشور در مجموع سهمی در حدود 73.45 درصد از وزن و 75.79 درصد از کل ارزش صادرات غیر نفتی کشور را به خود اختصاص داده اند.

کشورهای عمده طرف معامله با ایران

رضوانی فر در خصوص کشورهای عمده طرف معامله با ایران، به جزئیات این بخش پرداخت و افزود: ۵ کشور عمده طرف معامله واردات، کشورهای امارات متحده عربی با ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، چین با ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، هند با ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار و آلمان با یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بوده است. این ۵ کشور در مجموع از نظر وزنی 65.18 درصد و از نظر ارزشی 75.77 درصد از کل واردات کشور را دارا بودند.

آخرین وضعیت واردات کالاهای اساسی

همچنین به گفته رضوانی فر، میزان واردات کل کالاهای اساسی در ۱۱ ماهه سال جاری رقمی بالغ بر ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن و به ارزش ۱۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بوده که با اختصاص 67.13 از وزن و 33.08 درصد از ارزش کل واردات، در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، کاهش 16.42 درصدی در وزن و افزایش 6.33 درصدی در ارزش دلاری داشته است.

وی به عمده اقلام کالاهای اساسی وارد شده به کشور اشاره کرد و در تشریح این اقلام گفت: در این مدت اقلام اساسی شامل ذرت، برنج، دانه سویا، گندم، روغن آفتابگردان، جو و کنجاله سویا در فهرست ۱۰ قلم اول کالاهای وارداتی کشور قرار گرفته اند و در مجموع از نظر وزنی 56.51 درصد و از نظر ارزشی 20.67 درصد از کل واردات کشور را به خود اختصاص داده اند.

به گفته وی، انواع گوشی های تلفن همراه در مجموع بالغ بر ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، معادل 4.85 درصد از کل ارزش واردات کشور را به خود اختصاص داده است.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه گزارشی از آخرین وضعیت ترانزیت خارجی ارائه داد و با بیان اینکه سیاست گمرک در جهت روان سازی، تسهیل گری و حمایت ویژه از توسعه ترانزیت خارجی است، بیان داشت: ترانزیت خارجی کشور طی ۱۱ ماهه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل با رشد 5.22 درصدی بالغ بر ۱۲ میلیون تن بوده است.