شنبه؛ 05 فروردین 1402

رئیس کل سازمان مالیاتی از شناسایی اموال ابر بدهکار مالیاتی که با شگردهای خاص، 5 هزار و 520 روز اقدام به فرار مالیاتی کرده بود خبر داد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، داود منظور با اشاره به اینکه در سند مردمی دولت سیزدهم، موضوع مبارزه با فرار مالیاتی و شفاف‌سازی اقتصاد مورد تاکید قرار گرفته است، اظهار کرد: در راستای تحقق این برنامه، نظام مالیاتی در دوره تحولی به سمتی حرکت می کند که درآمدهای مالیاتی از محل شناسایی فرارهای مالیاتی و شناسایی مودیان جدید تامین شده و فشار بر مودیان منضبط که به تکالیف خود عمل کرده و حساب و کتاب شفاف دارند، به حداقل برسد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در همین راستا اقدامات وصول مالیات یکی از ابربدهکاران مالیاتی که با شگردهای خاص در طول 5 هزار و پانصد و بیست روز اقدام به فرار مالیاتی کرده بود، انجام و از طریق شناسایی املاک و جریان فروش کالا با استفاده از حساب دیگران در مرحله وصول قرار گرفت.

وی با بیان اینکه این بدهکار مالیاتی بیش از 24 شرکت در هشت استان کشور دارد و در این مدت بیش از 12 هزار و هشتصد میلیارد ریال بدهی مالیاتی داشته است، گفت: بخش عمده ای از بدهی های مالیاتی و بانکی مربوط به شرکت های اقماری نامبرده که جزء شرکت های بورسی نیز می باشند، با اخذ وکالت نامه های بلاعزل توسط ایشان به نفع شرکت های سهامی خاص تأمین دلیل شده یا پس از تملک آنها توسط بانک ها بابت بدهی معوقه مجددا برای شرکت های سهامی خاص خود خریداری گردیده است.

منظور با اشاره به گسترده بودن فرار مالیاتی در کشور تأکید کرد: سازمان امور مالیاتی برای برخورد با جرایم اقتصادی، فرار مالیاتی و پیشگیری از زمینه‌های وقوع این پدیده، عزم جدی و قاطع دارد که با همکاری نهادهای نظارتی و قوه قضائیه در حال سرعت گرفتن است.