دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اعلام اینکه میزان صادرات ایران به ارمنستان 437 میلیون دلار است، گفت: طبق برنامه ریزی صورت گرفته بین ایران و ارمنستان، این میزان باید به 3 میلیارد دلار برسد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، علیرضا پیمان پاک با اشاره به اینکه ارمنستان بعد از روسیه و چین بیشترین واردات را از ایران دارد، گفت: اکنون میزان صادرات ما به ارمنستان 437 میلیون دلار است و مطابق برنامه تجارت میان دو کشور باید به 3 میلیارد دلار برسد.

وی با اشاره به روابط سیاسی بسیار مناسب ایران و ارمنستان و عزم دو دولت برای ارتقاء تجارت و اتمام مذاکرات انعقاد توافقنامه تجارت ازاد با اوراسیا گفت: ارمنستان تنها کشور عضو اوراسیا است که با ما مرز مشترک دارد و قادر به ایفای نقش به عنوان پل ارتباطی ایران و بازار این اتحادیه است.

پیمان پاک همچنین با بیان اینکه توانمندیهای کشورمان در حوزه خدمات فنی و مهندسی و ظرفیت های شرکت های ایرانی جهت حضور در پروژه ها فنی و مهندسی ارمنستان در حوزه های راه و ساختمان، انرژی های تجدیدپذیر، سدسازی و سیستم های آبیاری فرصت مناسبی برای فعالان این بخش برای حضور در ارمنستان ایجاد کرده است، گفت: تبادل گاز و برق، حضور خودروسازان ما در ارمنستان، تولید محصولات صنتعی بخصوص لوازم خانگی ایرانی در داخل ارمنستان به صورت تولید مشترک، برگزاری نمایشگاه های مختلف، احداث پالایشگاه و … همگی از جمله برنامه های مشترک ما با ارمنستان به شمار می رود.

وی همچنین به راه اندازی مرکز تجاری ایران در ایروان اشاره کرد و افزود: مرکز تجاری ما در ارمنستان بسیار فعال و پویاست. مهم ترین فاکتوری که ما در مراکز تجاری دنبال می کنیم و البته این مرکز تجاری از آن بهره مند است شریک قوی، بزرگ و مناسب در کشور هدف است.

رئیس سازمان توسعه تجارت در ادامه به موضوع مشارکت های صنعتی اشاره و تاکید کرد: بحث منطقه آزاد، شهرک های صنعتی مشترک و بحث ایجاد خطوط تولید در کشور ارمنستان با استفاده از ظرفیت های این کشور می تواند به توسعه تجارت هر دو کشور کمک کند.