دوشنبه؛ 29 اسفند 1401
حذف مالیات واردات طلا

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر گفت: پس از اعلام منع قانونی صادرات طلا، رقم صادرات ما صفر شد و امسال پس از رفع ممنوعیت ۱۲۰ میلیون دلار به خارج صادر شد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، طلا مینایی اظهار داشت: در چند سال گذشته صادرات طلا به دلیل اعلام منع قانونی صادرات صفر شد، در حالی که پیش از آن بیشترین صادرات ما مربوط به سال‌های ۹۱ و ۹۲ و برابر با ۸۰۰ میلیون دلار بود.

وی توضیح داد: سال گذشته محدودیت قانونی صادرات در کمیسیون مقررات‌زدایی لغو شود و اگرچه هنوز دستورالعمل آن ابلاغ نشده؛ اما صادرات گسترش یافت و از رقم صفر به ۱۲۰ میلیون دلار رسید.

همچنین نادر بذرافشان؛ رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز گفت: در دوران تحریم موفق شدیم ۷۰ درصد مواد اولیه تولید طلا را بومی سازی کنیم و در دستگاه‌ها و ماشین‌آلات تولید طلا نیز موفق شدیم ۸۰ تا ۷۰ درصد ماشین‌آلات را بومی سازی کنیم.

میرهادی سیدی؛ مشاور امور بین‌المللی و توافق‌های تجارب وزارت صمت نیز بیان داشت: پس از امضای توافقنامه تجارت آزاد با اوراسیا تمام تعرفه گمرکی کالای صادراتی به این کشورهای عضو صفر شد و بر این اساس در بحث صادرات تمام سنگ‌های قیمتی و جواهرآلات تعرفه گمرکی اختصاص نمی‌یابد و این اتفاق خوبی است.