سه‌شنبه؛ 01 فروردین 1402

تعداد شرکت های دانش بنیان فعال در صنعت نفت با رشد 3 برابری در خلال بیش از یک‌سال از آغاز به کار دولت سیزدهم، از مرز ۵۵۰ شرکت عبور کرد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌ها یا مؤسساتی خصوصی یا تعاونی بوده که با هدف هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی و تجاری‌سازی نتایج تحقیق در حوزه فناوری‌های برتر و بر اساس معیارهای موجود شکل می‌گیرند.

نخستین گام‌ها در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان با تصویب قانون «حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات» در سال ۱۳۸۹ انجام شد.

در طول برخی سال‌ها، با ارائه تسهیلات و خدمات ویژه به این شرکت‌ها بر تعداد آنها افزوده شده‌ است.

هرچندکه مشکلات دانش‌بنیان‌ها نه تنها در دولت روحانی برطرف نشد، بلکه از بُعد کمّی هم کمتر از ۲ درصد افق ترسیمی محقق شد.

از معافیت مالیاتی، تمرکز بیش از حد شرکت‌های دانش‌بنیان در پایتخت، بازار پر فراز و نشیب محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان، بوروکراسی و قوانین دست و پاگیر، احراز بی‌قاعده شرکت‌های متقاضی دانش‌بنیانی در کنار درز اطلاعات فنی شرکت‌های متقاضی دانش‌بنیانی از جمله مشکلات فراروی دانش‌بنیان‌ها در این سال‌ها بوده است.

هم‌اکنون ۴۹ پارک علم و فناوری، ۲۲۴ مرکز رشد و حدود ۶ هزار و ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور وجود دارد که این شرکت‌ها به صورت مستقیم ۴۰۰ هزار شغل را ایجاد کرده‌اند.

برآورد شده که با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان در عملیات و دانش فنی در صنعت نفت، هزینه تمام‌شده پروژه‌ها بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش می‌یابد.

همین کاهش نزدیک به یک‌سومی هزینه‌ها، مبین این امر بوده که شرکت‌های دانش‌بنیان تا چه میزان برای صنایع مختلف از جمله صنعت نفت موثر واقع شده‌اند.

وحیدرضا زیدی‌فرد؛ معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری گفته که وزارت نفت بیش از ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان و ۹۵ میلیون دلار با شرکت‌های دانش‌بنیان برای ساخت تجهیزات صنعت نفت و داخلی‌سازی آنها قرارداد امضا کرده و افزوده که رویکرد دولت سیزدهم و وزارت نفت در این دولت صادرات خدمات فنی و مهندسی به خارج از کشور بوده که آمادگی کامل صادرات خدمات فنی و مهندسی در بالاترین کیفیت به کشورهای همسایه وجود دارد.

از حمایت فعالانه از شرکت‌های دانش‌بنیان با هدف افزایش صادرات خدمات فناوری و مهندسی شرکت‌های ایرانی به کشورهای همسایه به عنوان یکی از سیاست‌های مهم وزارت نفت در دولت سیزدهم یاد می‌شود.

دکتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور هم گفته که سیاست همکاری با کشورهای همسایه جزو اولویت‌های ما بوده که در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی با ۱۸ کشور قراردادهایی به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار داشته‌ایم.

به طور معمول و در یک‌سال و نیم اخیر، یکی از اقدامات وزارت نفت دولت سیزدهم، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از روش‌های مختلف تولید کالا و خدمات در داخل بوده است.

ناگفته نماند که با گذشت ۱۱۴ سال از عمر صنعت نفت، همچنان در بسیاری از بخش‌ها فعالیت‌ها به‌صورت سنتی صورت می‌گیرد.
در واقع ۷۵ درصد تأسیسات در مناطق عملیاتی جنوب کشور قدیمی بوده و از این رقم ۵۰ درصد فرسوده و حدود ۳۰ درصد نیازمند نوسازی است.

با این حال، از ابتدای آغاز به‌کار دولت سیزدهم، زمینه ساخت داخل ۲۵۰ قلم کالا مهیا شده و تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از ۱۵۰ شرکت به ۵۵۰ شرکت رسیده است.

احسان ثقفی؛ رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت گفته که تا قبل از سال ۶۷ میزان ساخت تجهیزات در داخل کشور زیر ۵ درصد بود، اما امروز به جایی رسیده که بالغ بر ۷۰ درصد تجهیزات مورد نیاز در داخل ساخته شده و تا ۹۰ درصد توانایی ساخت در داخل وجود دارد.

بر همین اساس، مدیران صنعت نفت ایران به این جمع‌بندی رسیده‌اند، آنچه که می‌تواند این صنعت را در سایه تحریم‌های ظالمانه، به خودکفایی و استقلال برساند حمایت همه‌جانبه از شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان کشور برای نوآوری در تولید تجهیزات، کالاها و نرم‌افزارها است.

گزارش‌ها نشان می‌دهندکه تا چندسال گذشته سهم تولید ناخالص داخلی از تولید دانش‌بنیان، عددی ناچیز و بالغ بر یک‌دهم تا دو دهم درصد بود.

اما در 1.5 سال گذشته این امر، سهم بیشتری از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است. ارقام گزارش ‌شده اخیر از سهم 3 درصدی اقتصاد دانش‌بنیان در تولید ناخالص داخلی هم حکایت دارد.

با این‌همه این چشم‌انداز مثبت به‌معنای ایده‌آل بودن مسیری که تا به امروز در رشد دانش‌بنیان‌های کشور طی شده نیست.
بویژه آنکه در دولت قبل در زمینه حمایت از دانش‌بنیان‌ها چالش‌های جدی وجود داشت، چالشی که در دولت سیزدهم درحال مرتفع شدن است.

واقعیت این است که سهم اقتصاد دانش‌بنیان در کشور‌های مختلف بسیار زیاده بوده که از جمله آنها در آلمان ۲۰ درصد است.
به‌رغم اینکه روند اقتصاد دانش‌بنیان ‌ها درکشور مثبت ارزیابی می‌شود، اما مقایسه اعداد نشان می‌دهد که بخش دانش‌بنیان‌ها درکشور تا چه میزان در مقایسه با سهم دانش‌بنیان در اقتصاد دیگر کشورها جا مانده است.

البته، جواد اوجی وزیر نفت گفته است که با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان قادر خواهیم بود توسعه صنعت نفت را بیمه کنیم.
در حال حاضر برآورد شده که صنعت نفت برای توسعه در بالا دست و پایین دست، نیازمند ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است.
برهمین اساس توجه وزارت نفت به دانش‌بنیان‌ها نیز رشد جدی داشته است.

در این بین جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفته خوشبختانه دولت سیزدهم و وزیر نفت از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده مطلوبی کرده است.

از سال‌ها قبل‌تر تاکنون، صنعت نفت تحریم‌ها را فرصتی مناسب برای توسعه ساخت داخل و بومی‌سازی تجهیزات نوآورانه دانسته و همواره به شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی نشان داده که چه در دوران تحریم و چه در دوران پساتحریم، هدف و اولویت بومی‌سازی و خودکفایی تجهیزات و قطعات مورد نیاز صنعت نفت است که با توجه ویژه دولت سیزدهم و وزارت نفت، انتظار می‌رود که دانش‌بنیان‌ها در صنعت نفت، جهشی معنادار را به ثبت برسانند.