جمعه؛ 19 خرداد 1402

معاون وزیر اقتصاد با اعلام اینکه جلوی 100 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی گرفته شده است، از افزایش 50 درصدی اظهارنامه مالیاتی فعالان اقتصادی خبر داد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، محمدهادی سبحانیان با اشاره به اینکه هدف دولت، کاهش فشار بر واحدهای تولیدی و شناخته شده ای است که زحمت سرمایه گذاری و افزایش تولید در کشور بر دوش آنها است، گفت: در سال جاری با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی 5 واحد درصد از نرخ مالیات بر عملکرد واحدهای تولیدی کاهش پیدا کرد و برای سال 1402 نیز دو واحد درصد پیشنهاد داده ایم تا این نرخ کاسته شده و از 25 واحد درصد به 18 درصد کاهش پیدا کند.

وی به برنامه های وزارت امور اقتصادی و دارایی در برقراری عدالت مالیاتی اشاره کرد و گفت: شناسایی مودیان جدید مالیاتی در دستور کار قرار دارد و با رویکردهای جدیدی که در حوزه مالیاتی اتخاذ شده 50 درصد اظهارنامه ای که مودیان مالیاتی که همان فعالان اقتصادی هستند؛ افزایش یافته و بالغ بر 100 هزار میلیارد تومان جلوی فرار مالیاتی در کشور گرفته شده است.

همچنین بیش از 2 میلیون مودی جدید مالیاتی شناسایی شده که تمامی این موارد در راستای برقراری عدالت مالیاتی و کاهش فشار مالیاتی بر تولیدکنندگان در کشور است.

سبحانیان در خصوص روند اعطای تسهیلات بند الف تبصره 18 در سال آینده، گفت: به دلیل کمبودهایی که در منابع تبصره 18 قانون بودجه سال 1401 وجود داشت؛ متاسفانه تا امروز منابعی برای این موضوع اختصاص نیافته است، ولیکن سازمان مدیریت و برنامه قول های مساعدی در راستای تخصیص منابع به این امر تا پایان سال جاری داده که امیدواریم این امر هرچه سریع تر محقق شود و ما در وزارت امور اقتصادی و دارایی و سایر دستگاه ها اقدامات لازم را در این خصوص انجام داده ایم و به محض اینکه این منابع وصول شوند، تسهیلات مذکور اعطا می شود.

وی افزود: براساس اخبار وصول شده، منابع محدودتری نسبت به سال گذشته به موضوع تسهیلات تبصره 18 تخصیص پیدا خواهد کرد؛ ولیکن طرح هایی که ناظر بر صرفه جویی در مصرف انرژی باشند می توانند از منابع مالی وزارت نفت استفاده نمایند.