یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شود از اواخر اسفندماه امسال و اوایل فروردین ماه سال ۱۴۰۲ عرضه دام زنده به بازار به شکل گسترده‌ای انجام شود، گفت: قیمت دام زنده سبک را براساس درجه بندی بین ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان و دام سنگین درجه بندی نیز بین ۹۰ تا ۱۰۵ هزار تومان است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، منصور پوریان درباره وضعیت بازار دام زنده و گوشت قرمز داخلی، افزود: افزایش کاذب قیمت گوشت گوسفندی ناشی از نوسان نرخ ارز، نوسان قیمتی برخی کالاها، تاخیر در حمل و نقل به دلیل شرایط آب و هوایی و سودجویی برخی دلال ایجاد شد که با بی رغبتی و تقاضای پایین مصرف کنندگان روبرو شد.

به گفته وی، از اواسط اسفندماه دام‌های استان‌های جنوبی کشور به بازار عرضه می‌شود، زیرا با گرم شدن هوا و خشکی شدن مراتع، نگهداری دام سخت می‌شود.

رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده اظهارداشت: اکنون با عرضه مویرگی گوشت قرمز منجمد توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور و گوشت گرم وارداتی، قیمت گوشت گوسفندی در برخی استان‌ها و مناطق تهران فروکش کرده است، اما در برخی مناطق نیز همچنان با قیمت‌های بالا و غیرمنطقی عرضه می‌شود.

وی تصریح کرد: طی سال‌های گذشته با استمرار خشکسالی‌ها روبرو بودیم؛ بنابراین دامداران به دلیل بالا بودن قیمت نهاده‌های دامی و نبود علوفه مرتعی، دام‌های خود را زودتر از موعد به بازار عرضه می‌کردند، اما امسال به دلیل بارش‌های مناسب در اکثر استان‌های کشور از جمله خوزستان، فارس، ایلام، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان زایش‌ها نسبت به ۱۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.

پوریان گفت: امسال به دلیل وجود مراتع خوب، دامداران تلاش کردند تا دام هایشان به وزن مناسب برای عرضه به بازار برسد؛ بنابراین پیش بینی می‌شود از اواخر اسفندماه امسال و اوایل فروردین ماه سال ۱۴۰۲ عرضه دام زنده به بازار به شکل گسترده‌ای انجام شود که باید برای این مهم برنامه ریزی لازم صورت گیرد.

وی بر این باور است که برنامه ریزی تولید، ذخیره سازی و صادرات دام زنده و گوشت قرمز باید در نیمه اول هر سال انجام شود و در نیمه دوم سال فرایند ذخیره سازی و صادرات اگر متوقف نشود، بازار با چالش روبرو خواهد شد.

رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده افزود: اکنون گزارش وضعیت زایش‌های بهاره به معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی ارایه شده تا با وفور عرضه دام و به تعادل رسیدن قیمت‌ها در بازار گوشت قرمز با چالش مازاد محصول روبرو نشویم، بنابراین انتظار می‌رود از اکنون برای نیمه اول سال ۱۴۰۲ برنامه ریزی جهت تولید، خرید حمایتی مازاد دام زنده و صادرات داشته باشیم تا تولید کنندگان ما با مشکل جدی روبرو نشوند.

به گفته وی، امسال بودجه برای خرید تضمینی سال ۱۴۰۲ دام زنده مازاد در لایحه بودجه تعریف شده است که می‌تواند در خرید و ذخیره سازی انبوه گوشت قرمز موثر واقع شود.

رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده درباره وضعیت جمعیت دامی کشور اظهارداشت: طبق آمار‌های موجود جمعیت دام سبک بین ۶۵ تا ۷۱ میلیون راس، دام سنگین گوشتی حدود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار راس، دام سنگین شیری یک میلیون و ۳۰۰ هزار راس، گاومیش ۷۳ هزار راس و شتر ۱۳ هزار راس است که همه این‌ها گوشت قرمز محاسبه می‌شوند؛ بنابراین با توجه به بارش‌های مناسب، جمعیت دامی در همه موارد افزایش می‌یابد که در بازار گوشت قرمز اثرگذار است.

پوریان افزود: قیمت دام زنده سبک را براساس درجه بندی بین ۹۰ تا ۱۲۰ هزارتومان و دام سنگین درجه بندی بین ۹۰ تا ۱۰۵ هزارتومان است؛ بنابراین قیمت لاشه این محصول در بازار باید برای گوشت گوسفندی نر درجه یک ۲۲۰ هزارتومان و گوشت گوساله ۲۱۰ هزارتومان باشد همچنین تکه‌های تفکیکی گوشت گوسفندی درجه یک ۲۵۰ هزارتومان و گوساله نر درجه یک ۲۲۰ هزارتومان به دست مصرف کنندگان برسد.

وی قیمت واقعی دام زنده سبک نر درجه یک را با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، ۱۲۰ هزارتومان و دام سنگین گوساله نر درجه یک را ۱۰۰ هزارتومان دانست.

رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده درباره ادعای برخی مبنی بر لاکچری بودن گوشت گوسفندی گفت: گوشت گوسفندی از گذشته تاکنون جز سبد پروتئینی ایرانی‌ها بوده و البته این مهم در اکثر کشور‌های دنیا به ویژه کشور‌های حوزه خلیج فارس و خاورمیانه اینچنین است بنابراین یک کالای لوکس لاکچری به شمار نمی‌رود که برخی بخواهند موجب افزایش قیمت آن نسبت به سایر محصولات پروتئینی شوند.

پوریان افزود: صنعت دامپروری یکی از مزیت‌های بخش کشاورزی است و در صورتی که مورد حمایت قرار بگیرد ما با مشکل افزایش قیمت‌ها در این بخش روبرو نخواهیم شد.

طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن گوشت قرمز در کشور تولید و به بازار داخلی عرضه می‌شود.

اکنون قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفندی تنظیم بازاری منجمد بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزارتومان، گوشت گوسفندی قلوه گاه ۱۵۳ هزارتومان، سردست ۱۶۷ هزارتومان و ران ۱۷۷ هزارتومان است.

همچنین در بازار خرده فروشی قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفندی به طور میانگین بین ۳۴۰ تا ۳۶۵ هزارتومان، گوساله ۳۱۰ هزارتومان، ران ۴۱۰ هزارتومان، سردست ۳۶۵ هزارتومان، راسته ۳۹۸ هزارتومان و جگردستی ۴۵۰ هزارتومان عرضه می‌شود که این رقم در نقاط مختلف شهر‌ها اندکی متفاوت است.