پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

رئیس مرکز ملی فرش ایران از افزایش ۸ درصدی تولید فرش دستباف از ابتدای سال تاکنون خبر داد و گفت: در حوزه منسوجات و نساجی با بیش از ۱۷ درصد رشد، به تولید قابل توجهی رسیده ایم.

به گزارش “ایران اقتصادی”، فرحناز رافع گفت: فرش دستباف ایران به عنوان نخستین کالای صادراتی غیرنفتی از سوی ۳ رئیس جمهور آمریکا تحریم شده، ولی تولیدکنندگان ما در این عرصه با اتکا به اقتصاد و توان داخلی تولید را افزایش داده اند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون در زمینه‌های مختلف صنایع عمومی از جمله صنایع خلاق ‏و فرش دستباف نزدیک به ۱۱ درصد رشد تولید داشته ایم.

وی افزود: همچنین در حوزه منسوجات و نساجی با بیش از ۱۷ درصد رشد به تولید قابل توجهی رسیده ایم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: از ابتدای امسال در حوزه فرش دستباف نزدیک به ۸ درصد رشد تولید در مقایسه با مدت مشابه سال قبل داشته ایم و دراین زمینه کار‌های بسیار بزرگی در حال انجام است.

رافع گفت: با اتصال صنعت و سنت به علم و فناوری و تفاهم نامه وزیر صمت با وزارت علوم که زیرمجموعه آن تفاهم‌نامه با پارک علم و فناوری بوده، ۳ مرکز رشد در حوزه فرش دستباف راه‌اندازی شده است.

به گفته رئیس مرکز ملی فرش ایران، هم اکنون در حال راه اندازی کانون شکوفایی دانش آموزی در هنرستان‌های فرش با همکاری وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم هستیم.

وی گفت: در راستای این فعالیت‌ها چند شرکت دانش بنیان در حوزه قالیشویی در زنجیره تولید فرش‏، و به ویژه پردازش فعال شده که به تجاری‌سازی رسیده و ۲۰۰ واحد در تثبیت نوع رنگ، تسریع شستشو و کیفیت شستشو از مزایای دانش بنیان‌ها بهره‌مند شده اند.

رافع افزود: با استفاده از بستر علم و فناوری می‌توان کار‌های بزرگی را برای صنایع مختلف فرش دستباف انجام دهیم که هم اکنون در حال توسعه آن هستیم.