دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

مدیر دفتر بهره ‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ‌ای تهران با اشاره به اینکه سدهای تهران نسبت به سال گذشته، 82 میلیون مترمکعب کسری دارد، گفت: در حال حاضر، میزان آب پشت سدهای تهران 230 میلیون مترمکعب است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، علیرضا ارسطویی با بیان اینکه از ابتدای مهرماه وارد سومین سال کم بارش پیاپی شدیم، اظهارداشت: حجم مخازن سدهای تهران در روز گذشته 230 میلیون مترمکعب بوده و در روز مشابه سال قبل این عدد معادل 312 میلیون مترمکعب ثبت شده که اختلاف آن 82 میلیون مترمکعب کسری مخزن را نشان می‌دهد.

ارسطویی با تاکید بر اینکه سال گذشته نیز وضعیت مناسبی از نظر ذخیره سدهای پنجگانه تهران نداشتیم، تصریح کرد: در تمام سدهای تحت پوشش با کاهش در ورودی مخازن سدها مواجه هستیم، در مجموع شرایط برای هر پنج سد زیر حد نرمال و کمتر از میانگین است و تمام سدها شرایط مشابهی را نسبت به سال‌های قبل از نظر کاهش میزان آورد و بارندگی تجربه می‌کنند.

وی با بیان اینکه در سدهای امیرکبیر، لتیان، لار، طالقان و ماملو به ترتیب با کاهش حجم 15، 6، 1، 36 و25 میلیون مترمکعبی نسبت به سال قبل مواجه هستیم، اظهار کرد: در شرایط کنونی وضعیت ذخیره آب در سدهای پنجگانه تهران مناسب نیست و با کاهش ورودی نیز مواجه هستند.

مدیر دفتر بهره ‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ‌ای تهران با اشاره به آخرین وضعیت سدهای پنجگانه تهران، اظهار کرد: وضعیت ورودی سدها از ابتدای سال آبی تا 25 بهمن ماه 1401، معادل 167.5میلیون متر مکعب بوده که در مقایسه با 209.2میلیون مترمکعب مدت مشابه سال آبی گذشته 20 درصد کاهش ورودی داشته است.

ارسطویی در خصوص میزان بارش‌ها نیز گفت: میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون 95.7 میلی متر ثبت شده که این میزان در سال گذشته 95.7 میلی متر بوده است که بر این اساس میزان بارش ها تا کنون با سال آبی قبل آن برابر و نسبت به بلند مدت 29.9 درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: علی رغم اینکه در روزهای اخیر شاهد بارش باران و برف در استان تهران بودیم؛ اما باتوجه به اینکه عمده بارش ها در بالادست سدها به شکل برف بوده و در حال حاضر به علت برودت هوا تبدیل به رواناب نمی شود و تنها برای فصول گرم سال ذخیره می شوند، کمکی به مخازن سدها نخواهد کرد و آوردی برای رودخانه ها در شرایط فعلی نخواهد داشت، در نتیجه لازم است که شهروندان همچنان به موضوع مدیریت مصرف توجه ویژه ای داشته باشند.

ارسطویی تصریح کرد: مدیریت مخازن سدها و استفاده از تمام پتانسیل‌های آبی توسط شرکت آب منطقه‌ای تهران در دستور کار قرار گرفته و امیدواریم با برنامه ریزی‌های صورت گرفته بتوانیم روزهای پایانی زمستان را پشت سر بگذاریم.

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات‌ آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران در پایان با اشاره به اینکه اقلیم کشور ما خشک و نیمه خشک بوده و سازگاری با شرایط کم آبی همواره باید مدنظر بگیرد و درخصوص اهمیت مدیریت مصرف و همراهی شهروندان در این حوزه، گفت: اگر مردم عزیز و همشهریان محترم مطابق سال‌های گذشته همراهی و همکاری در صرفه‌جویی و مدیریت مصرف آب را داشته باشند، می‌توانیم ماه‌های آتی را با کمترین مشکل و چالش پشت سر بگذاریم.