شنبه؛ 05 فروردین 1402

با ثبت بیش از 30 هزار تقاضا برای خودروهای بورسی، راند دوم معاملات خودرو در بورس کالا با معامله 6 هزار و 500 خودروی سواری، روز گذشته پایان یافت.

به گزارش “ایران اقتصادی”، در راند دوم معاملات خودرو در بورس، دو شرکت ایران خودرو و بهمن موتور با 6 هزار و 500 دستگاه خودرو به بازار آمدند که بیش از 30 هزار تقاضا برای آن به ثبت رسید و تمامی خودروها به فروش رسید.

بنا به اعلام قبلی بورس کالای ایران روز سه‌شنبه، 25 بهمن ماه خودروهای تارا دستی سفید، فیدلیتی 5 و 7 نفره در رنگ‌های سفید و مشکی و ریسپکت سفید و مشکی در 7 نوبت به حراج گذاشته شد.

تارا دستی سفید 175 میلیون تومان زیر قیمت بازار فروخته شد

با مشخص شدن تعداد چند برابری متقاضیان تارا دستی، شرکت ایران خودرو تعداد 3 هزار خودرو به عرضه‌های روز سه‌شنبه اضافه کرد تا در مجموع 5 هزار دستگاه خودرو از این مدل به حراج گذاشته شود.

در مقابل حدود 23 هزار تقاضا برای این خودرو به ثبت رسید تا کشف قیمت این خودرو 80 درصد بالاتر از قیمت پایه و در محدوده 460 میلیون تومان انجام پذیرید.

این بالاترین قیمت کشف شده برای تارا سفید دستی در بین 3 حراج اتفاق افتاده در بورس کالا است. با این حال، با توجه به قیمت 635 میلیون تومانی این خودرو در بازارهای غیر رسمی، خودروی فروخته شده در بورس کالا 175 میلیون تومان ارزان‌تر است. این درحالی است که خودروی تارا در 17 خرداد سال آینده و با ثبت مدل 1402 به خریداران تحویل خواهد شد.

فیدلیتی 5 نفره 338 میلیون پایین‌تر از قیمت بازار فروخته شد

250 خودروی فیدلیتی 5 نفره مشکی در دومین نوبت معاملات دیروز به حراج گذاشته شد و این خودرو نیز با رشد 80 درصدی نسبت به قیمت پایه، در محدوده یک میلیارد و 362 میلیارد تومان کشف قیمت شد که با توجه به قیمت یک میلیارد و 700 میلیون تومانی ادعایی در بازارهای غیر رسمی، حدود 338 میلیون تومان اختلاف را نشان می‌دهد.

این خودرو با احتساب 9 درصد ارزش افزود و هزینه‌های جانبی، در حدود یک میلیارد و 500 میلیون تومان برای خریداران تمام می‌شود. فیدلیتی 5 نفره در آخرین معاملات بورس کالا حدود یک میلیارد و 60 میلیون تومان قیمت داشت که در عرضه جدید حدود 300 میلیون تومان افزایش داشته است.

فیدلیتی 7 نفره بورسی، 330 میلیون پایین‌تر از قیمت بازار غیر رسمی

در نوبت سوم معاملات دیروز 250 دستگاه فیدلیتی 7 نفره سفید به حراج گذاشته شد و این خودرو با افزایش 87 درصدی نسبت به قیمت پایه، در عدد یک میلیارد و 440 میلیون تومان کشف قیمت شد.

این در حالی بود که در بازارهای غیر رسمی قیمت این خودرو در حدود یک میلیارد و 770 میلیون تومان برآورد می‌شود و به این ترتیب فیدیلیتی بورسی، 330 میلیون تومان پایین‌تر از قیمت بازارهای غیر رسمی مورد معامله قرار گرفته است.

البته در نوبت بعدی عرضه فیدلیتی 7 نفره (رنگ مشکی)، فشار تقاضا برای این خودرو افزایش یافت و قیمت این خودرو تا یک میلیارد و 536 میلیون تومان بالا رفت. این قیمت با احتساب مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه‌های جانبی، در محدوده بازارهای غیر رسمی قرار می‌گیرد. موعد تحویل این خودرو 25 اردیبهشت ماه سال آینده است.

ریسپکت 290 میلیون تومان پایین‌تر از بازار

200 خودروی ریسپکت مشکی با قیمت پایه 643 میلیون تومان در نوبت چهارم عرضه‌های دیروز به حراج گذاشته شد که این خودرو با ثبت بیش از یک هزار تقاضا و شدت بالای رقابت، در عدد یک میلیارد و 110 میلیون تومان فروخته شد.

این قیمت در مقایسه با عدد یک میلیارد و 400 میلیون تومانی بازارغیر رسمی در حدود 290 میلیون تومان پایین‌تر بود. قیمت تمام شده ریسپکت مشکی در بورس کالا، قیمت کشف شده روی تابلو به علاوه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۳۶.۱ میلیون تومان سایر هزینه‌های ثابت و جانبی است.این نخستین عرضه ریسپکت در بورس کالا بود.