شنبه؛ 05 فروردین 1402

روز سه‌شنبه معاملات بازار سرمایه در حالی به پایان رسید که شاخص کل بورس با بازدهی منفی 0.67 درصدی همراه بود تا در نهایت با کاهش 10 هزار و 313 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 537 هزار و 964 واحد آرام گیرد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، معاملات روز سه‌شنبه با برتری عرضه نسبت به تقاضا و افت 10 هزار واحدی شاخص کل بورس همراه شد.

همچنین، شاخص کل هم‌وزن نیز با کاهشی برابر با 3 هزار و 389 واحد در تراز 479 هزار و 389 واحد قرار گرفت.

بر اساس آمار، فولاد کاوه جنوب کیش (کاوه) با 330 واحد، معدنی و صنعتی گل‌گهر (کگل) با 217 واحد، بانک سینا (وسینا) با 128 واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با 97 واحد، سرمایه‌گذاری ساختمان ایران (وساخت) با 91 واحد و سرمایه‌گذاری سپه (وسپه) با 80 واحد تأثیر مثبت بر شاخص بورس داشتند.

در مقابل، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با یک هزار و 996 واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با 638 واحد، شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) با 533 واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حکشتی) با 439 واحد و ملی صنایع مس ایران (فملی) با 435 واحد تأثیر منفی بر شاخص بورس همراه شد.

قرمزپوشی شاخص کل فرابورس

در پایان معاملات روز سه‌شنبه شاخص کل فرابورس نیز با بازدهی 0.70 درصدی، کاهشی معادل 140 واحد را تجربه کرد و در سطح 20 هزار و 30 واحد ایستاد.

سرمایه‌گذاری مس سرچشمه (سرچشمه)، سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، توسعه مسیر برق گیلان (بگیلان)، مجتمع جهان فولاد سیرجان (فجهان) و شرکت آهن و فولاد ارفع (ارفع) تأثیر مثبت بر شاخص فرابورس داشتند.

همچنین، پلیمر آریاساسول (آریا)، بیمه پاسارگاد (بپاس)، پتروشیمی مارون (مارون)، پخش البرز (پخش)، بهمن دیزل (خدیزل)، مدیریت انرژی امید تابان هور (وهور)، صنعتی مینو (غصینو) و اعتباری ملل (وملل) با تأثیر منفی بر این شاخص همراه بودند.
خروج پول از معاملات خرد

در جریان معاملات بازار سرمایه در روز سه‌شنبه 25 بهمن به پایان رسید که به طور خالص شاهد خروج پول حقیقی از معاملات خرد بودیم.

بر اساس گزارش‌ها، بیشترین ورود پول به گروه‌های اطلاعات و ارتباطات، محصولات فلزی و مخابرات و به نماد‌های «سصفها»، «سرچشمه»، «و سینا» و «غدانه» اتفاق افتاد.

در مقابل بیشترین خروج پول حقیقی از گروه‌های فلزات اساسی، نفتی و کانه فلزی و از نمادهای «کگل»، «غدشت»، «فولاد» و «شپنا» صورت گرفت.

همچنین در این روز ارزش معاملات خرد معادل 3 هزار و 830 میلیارد تومان به ثبت رسید که نسبت به روز گذشته خود با حدود 4 درصد کاهش مواجه بود.

بر‌اساس آمار، از مجموع 390 نماد بورسی مورد معامله در روز سه‌شنبه، 92 نماد، مثبت، و 298 نماد منفی بوده‌اند. همچنین از مجموع 301 نماد معامله شده در بازار فرابروس 98 نماد مثبت و 203 نماد منفی بودند.

در همین راستا، در این روز 58 نماد در بالاترین بازه قیمتی روزانه خود به صف خرید رفته و در مقابل 86 نماد در صف فروش قرار داشتند.