جمعه؛ 19 خرداد 1402

بانک مرکزی قرار است تا پایان هفته جاری مرکز مبادله ارز و طلا با رویکرد ساماندهی و توسعه معاملات بازار آغاز به کار می کند. کارشناسان می گویند سیاست جدید بانک مرکزی می تواند مانع فعالیت دلالان بازار ارز و جلوگیری از فضاسازی های کاذب برای افزایش نرخ ارز باشد.

به گزارش خبرنگار “ایران اقتصادی”، نوسانات نرخ بازار ارز و طلا جزو معضلاتی است که به صورت جدی اقتصاد کشور را تحت الشعاع قرار داده است. از این رو سیاست گذاران اقتصادی کشور در تلاشند با بررسی نقاط قوت و ضعف و بررسی های کارشناسانه مانع التهابات شوند.

نرخ سازی های کاذب در شبکه های مجازی و کانال های تلگرامی، ایجاد اختلال در مدیریت ارزی و سیاست گذاری های اشتباه دولت قبل در مدیریت بازار ارز؛ باعث رشد حباب گونه نرخ ارز در بازار شد، با این حال دولت سیزدهم مصمم است تا در این زمینه گام های درستی را بردارد و در جدیدترین سیاست گذاری تصمیم به راه اندازی مرکز مبادله طلا و ارز گرفته است.

در این راستا روز گذشته رییس کل بانک مرکزی از راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلا تا پایان هفته جاری خبر داد و گفت هدف این مرکز ساماندهی و توسعه معاملات ارز و طلا است، با اینکه قرار بود تا نیمه بهمن شروع به‌ کار کند به دلیل مشکلات فنی به موقع آماده نشد، اما تا پایان هفته راه‌اندازی می‌شود.

فرزین همچنین بیان داشت: در گام اول کلیه نیازهای ارزی مردم مثل دانشجویی و مسافری و درمانی و غیره تامین می‌شود. در هفته آینده نیز ربع سکه هم که حباب زیادی دارد در این بازار عرضه خواهد شد تا حباب آن کاهش بیابد.

به گفته رییس کل بانک مرکزی، در گام‌های بعدی ابزارهای مشتقه ارزی و عملیات سوآپ را هم در بازار مبادله ارز و طلا راه‌اندازی خواهیم کرد.

وی در رابطه با آخرین وضعیت سامانه نیما بیان کرد: ۴۰ روز گذشته که بنده رئیس بانک مرکزی شدم طبق وعده ۶.۵ میلیارد دلار ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی عرضه کردیم و همان طور که می دانید امروز در سامانه نیما ۱۸۷ میلیون دلار معامله شد و ۳۰۰ میلیون درهم نیز در نیما عرضه کردیم. فردا هم در عراق و ترکیه ارزهای جدیدتری عرضه خواهیم کرد.

به این بهانه گفت و گوهایی را با آلبرت بغزيان؛ استاد دانشگاه، بهاءالدین حسینی هاشمی؛ کارشناس مسائل اقتصادی و ولی الله فرزانه؛ عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس صورت دادیم تا نظرات کارشناسی مختلف را جویا شویم.

*مرکز مبادله ارز و طلا در نظام پولی کشور اقدامی مثبت محسوب می شود

آلبرت بغزيان؛ کارشناس مسائل اقتصادی و استاد دانشگاه درباره راه اندازی مرکز مبادله ارز و کالا اظهار داشت: جای تعجب دارد که در تمام این سال ها چنین مرکزی راه اندازی نشده است، زیرا تمام سازوکار آن فراهم بوده است.

وی افزود: تشکیل چنین مرکزی در نظام پولی اقدامی مثبت است؛ زیرا موجب حذف منافع بر هم زننده بازار می شود و باعث می شود سیاست گذار دچار تزلزل در فعالیت خود نشود.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه باید تنها بانک مرکزی مدیریت مرکز مبادله ارز و طلا برعهده داشته باشد، گفت: یکی از نکات مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد، عدم دخالت دیگر نهادها در مدیریت این مرکز است.

بغزیان در ادامه تصریح کرد: امیدوارم این مرکز درچار سوءاستفاده نشود، زیرا بانک مرکزی با پایش و پیگیری دقیق می تواند به سیاست پولی و ارزی کشور کمک کند.

*بانک مرکزی به بازیگر تعیین کننده بازار تبدیل شود

ایرج ندیمی؛ نماینده ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی در خصوص راه اندازی مرکز مبادله ارز و طات توسط بانک مرکزی گفت: به هر میزان که حکومت بتواند در بازار سرمایه، فرصت ایجاد کند قابل دفاع است. نخستین مزیت راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلا این است که می تواند تسلط بانک مرکزی از میزان ورود و خروج ارز، خرید و فروش ارزو موارد دیگر را افزایش خواهد داد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر بانک مرکزی از طریق این مرکز می تواند شناسایی دقیقی از بازار برای قیمت گذاری صحیح و واقعی به عنوان متولی امر صورت دهد.

ندیمی با اشاره به نوسانات بازار سکه و طلا گفت: راه اندازی مرکز مبادله به آرامش در مدیریت بازار کمک شایانی خواهد کرد.

 این کارشناس اقتصادی با تاکید بر توجه به فعل نظارت بر عملکرد مرکز مبادله ارز و طلا، بیان داشت: چهار رویکرد شناخت بازار، تثبیت بازار، هدایت بازار و مدیریت بر بازار به موفقیت این مرکز کمک خواهد کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه مقرر شد که رییس کل بانک مرکزی، رییس شورای پول و اعتبار هم باشد، نیازاست بانک مرکزی از حالت بی طرفی خارج شده و رویکرد بازیگر تعیین کننده در بازار در پیش بگیرد.

 

*حذف دلالان با راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلا

بهاءالدین حسینی هاشمی؛ کارشناس مسائل اقتصادی و از مدیران اسبق نظام بانکی نیز در این باره گفت: راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلا تاثیر شایانی در حذف واسطه گران و کمک به معاملات متقاضیان خواهد کرد.

وی افزود: مدیریت صحیح این مرکز می تواند به معاملات پولی سامان دهد و تشویقی برای پایداری بازار باشد.

این کارشناس مسائل اقتصادی در پایان خاطر نشان کرد: در واقع راهبرد چنین مراکزی باید بر اساس منافع مردم متمرکز شود و از طرف دیگر نظام تک نرخی ارز را  اجرا و مشکلات موجود در بازار ارز و طلا را مرتفع کند.

*منفعت مردم باید در عملکرد این مرکز لحاظ شود

ولی الله فرزانه؛ عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز ضمن حمایت از راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلا، گفت: هر مرکزی که بتواند در جهت تعادل قیمت در عرضه و تقاضا در بازار قدم بردارد و به نفع مصرف کننده باشد، مفید است.

وی با اشاره به تعداد جلسات مسئولان بانک مرکزی با نمایندگان، تصریح کرد: این مرکز با سیاست گذاری درست در مدیریت می تواند ضمن جلوگیری از التهاب در بازار، مانع جولان دلالان شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بیان داشت: مرکز مبادله ارز و طلا بانک مرکزی می بایست چارچوب های مدونی را وضع کند تا اسیر نوسانات نشده و تعادل بازار ارز و طلا را حفظ کند.

*مرکز مبادله ارز می تواند مانع قیمت های غیر واقعی شود

عباس معمارنژاد؛ کارشناس مسائل اقتصادی و معاون اسبق وزیر اقتصاد نیز گفت: اگر مرکز مبادله ارزو طلا بتواند نیازهای متنوع ارزی که مردم کشور برای تهیه کالا و دریافت خدمات دارند را تامین کند به طور حتم مراجعه مردم را به بازار غیر رسمی کاهش خواهد داد.

وی افزود: در صورت عدم مراجعه مردم به بازار غیر رسمی به طور حتم نرخ های ملتهبی که وجود دارند، دستخوش تغییر خواهد شد و عملا نبض بازار ارز به دست بانک مرکزی خواهد افتاد.

معاون اسبق وزیر اقتصاد تصریح کرد: منتها نیاز است که سیاست های اجرایی این مرکز به درستی کارشناسی و تعریف شود؛ از طرف دیگرباید توانایی تامین نیازهای ارزی را داشته باشد، زیرا بازار دارای دو طرف عرضه کننده و تقاضا کننده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر مرکز مبادله ارز و طلا بتواند رابطه شفافی را بین عرضه کننده و متقاضیان برقرار کند به طور حتم از تاثیر بازار غیر رسمی بر قیمت واقعی ارز جلوگیری خواهد کرد