یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

ایران‌خودرو، بهمن ‌موتور، بهمن‌ دیزل و سیباموتور از امروز (24 بهمن ماه) با عرضه ۵ هزار و ۱۱۰ دستگاه خودروی سبک و سنگین وارد بازار بورس کالا می شوند.

به گزارش خبرنگار “ایران اقتصادی”، در ماه ها و روزهای اخیر یکی از مباحث مهم عرضه خودرو در بورس کالا بود که موافقان و منتقدین زیادی را داشت که البته در نهایت شورای رقابت با انتشار دستورالعمل تنظیم قیمت خودرو، ورود خود به خودروسازی کشور را رسماً اعلام کرد و از امروز 24 بهمن ماه این مهم اتفاق خواهد افتاد.

در همین راستا جعفر قادری؛ عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی طی گفت و گویی با “ایران اقتصادی” عنوان کرد: اگر تمام خودروهای واراداتی و تولیدات داخل از طریق بورس عرضه شوند، سالانه یارانه ای حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان به شبکه حمل و نقل عمومی کشور ترزیق می شود.

وی ادامه می دهد شرایط فروش خودرو در بورس طبق روال قبلی به گونه ای بود که سود مازاد از فروش به خودروساز تعلق می گرفت.

همچنین جبار کوچکی نژاد؛ عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی برگزاری قرعه کشی توسط خودروسازان فرصتی برای سودجویان و دلالان موجب نوسان قیمت در بازار قلمداد کرد و گفت در حال حاضر حدود ۱۱ میلیون نفر متقاضی خرید خودرو در کشور هستند.

وی در ادامه می گوید که برگزاری عرضه خودرو در بورس کالا موجب شفاف سازی قیمت واقعی خودرو می شود که از التهاب در بازار جلوگیری شود.

غلامرضا مرحبا؛ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز عرضه خودرو به صورت قرعه کشی را یک نوع لاتاری خواند و گفت: عرضه خودرو به صورت قرعه‌کشی باید به صورت کامل حذف شود و امکان عرضه کلی خودرو در بورس فراهم شود.

وی معتقد است بورس کالا می‌تواند سازوکار بسیار خوبی برای عرضه خودرو باشد و اگر شرایطی همچون نظارت دقیق، شفافیت بالا و نیز عرضه مناسب و کافی رعایت شود، روش قابل قبولی برای عرضه خودرو خواهد بود.

بر اساس این گزارش، در راستای عرضه خودرو در بورس کالا، تولبدکنندگانی همچون ایران‌خودرو، بهمن ‌موتور، بهمن‌ دیزل و سیباموتور با ۵ هزار و ۱۱۰ دستگاه خودروی سبک و سنگین به بازار می آیند.

در نهایت از امروز دو شرکت بهمن ‌دیزل و سیباموتور امروز دوشنبه، ۲۴ بهمن ماه با ۶۱۰ دستگاه خودروی سواری، کامیون و کامیونت‌کشنده، چراغ اول معاملات را روشن خواهند کرد و روز سه‌شنبه ۲۵ بهمن ماه نیز دو شرکت ایران‌خودرو و بهمن‌موتور ۴ هزار خودرو سواری را به تالار خودروی بورس کالای ایران آورده و به حراج خواهند گذاشت.

همچنین عرضه یک هزار دستگاه خودروی کارا تک‌کابین و دو کابین در روز چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه، حسن ختم معاملات هفته چهارم بهمن ماه خواهد بود تا بازار خودروی بورسی با عرضه ۵ هزار و ۱۱۰ خودروی سبک و سنگین، هفته شلوغ خود را از لحاظ تنوع عرضه‌ها، به پایان می رساند.