سه‌شنبه؛ 16 خرداد 1402

پس از حرف و حدیث‌های فراوانی که پیرامون عرضه یا عدم عرضه خودرو در بورس کالا به‌ وجود آمد، در نهایت هفته گذشته، مجوز عرضه خودرو در بورس از طرف شورای عالی رقابت اخذ شد تا 4 عرضه‌کننده خودرو‌های داخلی و خارجی، اطلاعیه عرضه 14 مدل خودروی سبک و سنگین را در سامانه بورس کالا به ثبت رسانند.

به گزارش “ایران اقتصادی”، ایران‌خودرو، بهمن‌موتور، بهمن‌دیزل و سیباموتور با 5 هزار و 110 دستگاه خودروی سبک و سنگین به بازار آمدند.

بر اساس اطلاعیه‌های منتشر شده، دو شرکت بهمن‌دیزل و سیباموتور روز دوشنبه، 24 بهمن ماه با 610 دستگاه خودروی سواری، کامیون و کامیونت‌کشنده، چراغ اول معاملات را روشن خواهند کرد و روز سه‌شنبه 25 بهمن ماه نیز دو شرکت ایران‌خودرو و بهمن‌موتور 4 هزار خودرو سواری را به تالار خودروی بورس کالای ایران آورده و به حراج خواهند گذاشت.

بر اساس اطلاعیه‌های منتشر شده عرضه یک هزار دستگاه خودروی کارا تک‌کابین و دو کابین در روز چهارشنبه 26 بهمن ماه، حسن ختام معاملات هفته چهارم بهمن ماه خواهد بود تا بازار خودروی بورسی با عرضه 5 هزار و 110 خودروی سبک و سنگین، هفته شلوغ خود را از لحاظ تنوع عرضه‌ها، به پایان رساند.

عرضه‌های جدید منجر به واقعی‌تر شدن قیمت‌ها خواهد شد

موج جدید عرضه خودرو‌های بورسی، درصورتی که این بار وقفه‌ای در آن صورت نپذیرد، می‌تواند در بستری مناسب و شفاف، عرضه‌ها را به مصرف‌کنندگان واقعی متصل کند و این موضوعی است که از نظر کارشناسان، می‌تواند در ادامه بازار تقاضا را اشباع کند و از التهاب بیشتر قیمت خودرو جلوگیری کند.

البته باید توجه داشت، عرضه خودرو در بورس کالا عامل اصلی کاهش یا افزایش قیمت این کالا نخواهد بود و عواملی چون افزایش تعرفه‌های وارداتی، افزایش عوارض اخذ شده نهادهای مختلف از خودروهای داخلی و خارجی، تغییر در میزان عرضه خودروی داخلی و خارجی و به‌طور کلی تغییر در متغیر‌های کلان اقتصادی می‌تواند بر قیمت تمام شده خودرو‌های تأثیر‌گذار باشد و معاملات بورس کالا نیز متأثر از همین قیمت‌ها خواهد بود.

بیانی دیگر، بزرگ‌ترین دستاوردی که می‌توان برای عرضه خودرو در بورس کالا برشمرد، ایجاد یک بازار شفاف است که دست دلالان را از بازار قطع می‌کند و مصرف‌کننده را مستقیماً به تولیدکننده ارتباط می‌دهد.

ایجاد چنین بستری یک مرجع قیمت رسمی را برای معاملات خارج از بورس ایجاد می‌کند و از این طریق می‌توان از قیمت‌سازی‌های غیرمتعارف در بازار خودرو جلوگیری کرد.

از طرفی دیگر، خودروسازان نیز می‌توانند از طریق فروش کالاهای خود به قیمت‌های منطقی، نسبت به تغییرات هر روزه قیمت نهاده‌های تولیدی آسیب کمتری متحمل شوند و منابع لازم را برای پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای خود در اختیار گیرند.

با توجه به توضیحات ذکر شده می‌توان امیدوار بود تداوم عرضه خودرو در بورس کالا در کنار افزایش عرضه خودرو، بتدریج قیمت‌ها را واقعی‌تر کند و التهابات غیرمنطقی را از بازار دور کند و رانت توزیع شده میان عده‌ای خاص را میان تولیدکننده و مصرف‌کننده نهایی تقسیم کند.