شنبه؛ 05 فروردین 1402

تا سال ۱۴۱۰

معاون وزیر صمت گفت: ایمیدرو تا سال ۱۴۱۰ سرمایه گذاری ۱۲ میلیارد دلاری را در توسعه بخش معدن و صنایع معدنی برنامه ریزی کرده که بخشی از آن در قالب تفاهم نامه ها با بانک‌های مختلف محقق خواهد شد.

به گزارش “ایران اقتصادی” به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، وجیه‌الله جعفری در مراسم امضای دو تفاهم نامه همکاری بین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با بانک ملی، گفت: هدف از امضای این تفاهم نامه کمک به رونق سرمایه‌گذاری، تأمین مالی واحدها و پروژه‌های بخش صنعت و معدن و حمایت از اشتغال این حوزه است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سرمایه‌گذاری بیش از ۲۳ میلیارد دلاری ایمیدرو در توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، گفت: ایمیدرو تا سال ۱۴۱۰ سرمایه گذاری ۱۲ میلیارد دلاری را برنامه ریزی کرده که بخشی از آن در قالب تفاهمنامه ها با بانک‌های مختلف محقق خواهد شد.

رییس هیات عامل ایمیدرو بیان‌داشت: این سازمان در سال‌های اخیر تلاش کرده با هدایت نقدینگی شرکت های این بخش به سمت تولید و توسعه، شرایط برای رونق اشتغال در بخش معدن و صنایع معدنی را فراهم آورد.

وی همچنین افزود: این سازمان برای ۱۴ عنصر استراتژیک، سند توسعه تدوین کرده است که نیازمند سرمایه بوده و بانک‌ها قادرند در رشد و توسعه این بخش و جلوگیری از خروج ارز نقش آفرینی کند.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه ارزش واردات از شاخص های اصلی توسعه عناصر راهبردی است، یادآور شد: میزان واردات سالیانه این عناصر بین یک میلیون تا ۵۰۰ میلیون دلار است در این میان، تولید برخی از آنها همچون نیکل و کبالت به‌ صورت نیمه صنعتی انجام شده است. علاوه بر این توسعه زنجیره پتاس و تولید فسفات نیز که در امنیت غذایی کشور جایگاه ارزنده ای دارد، در همکاری های بانکی تحقق خواهد یافت.

جعفری ادامه‌داد: ظرفیت سالیانه تولید فسفات به ۵۰ هزار تن می‌رسد، اما نیاز است برای دستیابی به امنیت غذایی کشور، به ظرفیت ۳۵۰ هزار تنی دست پیدا کنیم.

در ادامه یونس سلمانی سرپرست معاونت هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت نیز خواستار توسعه همکاری های بخش تولید با بانک ملی شد و گفت: طرح های پیش رو از بازدهی مناسب و ریسک پایینی برخوردارند و می توان اذعان کرد که این روابط به نفع طرفین خواهد شد.

*ایجاد شعبه تخصصی بانک ملی ویژه بخش معدن و صنایع معدنی

همچنین سرپرست بانک ملی در این مراسم اظهار داشت: به زودی شعبه تخصصی بانک ملی برای ارائه خدمات به بخش معدن و صنایع معدنی ایجاد خواهد شد.

بر اساس اسناد امضا شده، تفاهم نامه نخست دربرگیرنده ۲۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات سرمایه ای است که از محل سپرده شرکت های زیرمجموعه و تابعه ایمیدرو تامین می شود و هدف آن تامین سرمایه ثابت و سرمایه در گردش است. تفاهم نامه دوم، ارائه خدمات مالی از طریق کارگزاری این بانک به شرکت های این بخش در بورس است.