دوشنبه؛ 29 اسفند 1401
پالایشگاه

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ایرانی‌ترین فاز پارس جنوبی با سرمایه گذاری ۵.۲ میلیارد دلاری در آستانه بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش “ایران اقتصادی”، امید قالیباف سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهارداشت: فاز ۱۴ پارس جنوبی با طراحی، ساخت و اجرای ۱۰۰ درصد ایرانی توسط شرکت‌های تابعه وزارت صمت آماده بهره برداری شد.

وی تاکید کرد: با بهره برداری از این فاز روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین، ۲ هزار و ۹۰۰ تن ال پی جی، ۴۰۰ تن گوگرد، ۷۷ هزار بشکه میعانات گازی و سالیانه یک میلیون تن اتان برای تامین خوراک واحدهای پتروشیمی تولید می شود.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه‌داد: ارزش افزوده محصولات فاز ۱۴ روزانه ۱۵ میلیون دلار است که با بهره برداری رسمی از این فاز در اواخر بهمن یا اوایل اسفند نصیب کشور خواهد شد.

قالیباف خاطرنشان‌ کرد: طراحی و مهندسی، نصب و اجرا و راه اندازی فاز ۱۴ میدان گازی پارس جنوبی ۱۰۰ درصد ایرانی و با محوریت شرکت‌های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شده است که در مقایسه با داخلی‌سازی ۴۲ درصدی در فاز ۴ و ۵ این میدان رشد توانمندی داخلی را نشان می‌دهد.

وی در مورد وسعت طرح فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: ۲۱۱ کیلومتر خط لوله ۳۲ اینچ زیر بستر دریا، ساخت و نصب چهار سکوی دریایی، حفر ۴۴ حلقه چاه و طراحی و ساخت و راه اندازی پالایشگاه این فاز با سرمایه گذاری ۲.۷ میلیارد دلاری، بخشی از اقدامات انجام شده در فاز ۱۴ پارس جنوبی است.

برچسب‌ها