پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

رئیس کل سازمان مالیاتی با اشاره به شناسایی فرار مالیاتی 1200 میلیارد تومانی فردی که دارای 24 شرکت بوده است، گفت: این فرد در 5 سال اخیر حتی یک ریال نیز مالیات نپرداخته است.

به گزارش “ایران اقتصادی” داود منظور با اشاره به به تور انداختن فراریان مالیاتی با بدهی ۱۲۰۰ میلیارد تومانی، از شناسایی فروشنده ۳ هزار میلیارد تومان فاكتور صوری خبر داد و افزود: برای یک میلیون و ۸۵۰ هزار مودی، مالیات صفر در نظر گرفته شد.

رئیس سازمان امور مالیاتی مهم ترین برنامه این سازمان را بهبود رابطه مردم و مودیان و نظام مالیاتی برشمرد و افزود: تلاش می‌کنیم تا دیوار بین مالیات و مردم و دیوار بین سازمان مالیاتی و ادارات مالیاتی با مودیان گرامی را برداریم.

وی درباره نقل و انتقال خودرو نیز بیان داشت: از ابتدای امسال دیگر لازم نیست کسی به دفترخانه مراجعه کند، بلکه سامانه مشترکی را با پلیس راهور ایجاد کردیم و کافیست کسی که وارد می‌شود شناسه خودرو را وارد کند، مالیات محاسبه، اعلام و در همان جا پرداخت کند.

منظور افزود: ما در مبارزه با فرار مالیاتی چند مسیر را طی می‌کنیم؛ اول اینکه تلاش می کنیم کسی که فعالیت اقتصادی می‌کند و مودی نیست را به مجموعه مودیان اضافه کنیم و با این هدف در سال گذشته حدود ۲.۲ میلیون مودی جدید شناسایی کردیم و امسال یک و نیم میلیون اظهارنامه جدید دریافت کردیم و ۵۰ درصد به مودیان ما اضافه شد، فارغ از اینکه حجم مالیات آنها چقدر خواهد بود.

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: ما تلاش می کنیم با اتصال تمام پایگاه‌های اطلاعاتی و تبدیل آن به دریاچه داده به سرعت متوجه شویم که اگر کسی کتمان درآمد کرده، در کجا این کار انجام شده و بیش اظهاری هزینه‌ها در کجا اتفاق افتاده است.

وی خاطرنشان کرد: مثلا فردی را داریم که ۲۴ شرکت دارد و حسابداری‌های تودرتو، عملاً نزدیک به پنج سال که یک ریال مالیات پرداخت نکرده است. وقتی به طور دقیق محاسبه کردیم مشمول ۱۲۰۰ میلیارد تومان اصل و جریمه مالیات شد که بخشی را تمکین کرده و بقیه را هم خواهد داد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: همچنین اخیرا یک شرکت کد فروش در یزد شناسایی کردیم که ۳ هزار میلیارد تومان فاکتور فروشی کرده و یک مورد دیگر هم از این شرکت‌ها در آذربایجان شرقی شناسایی کردیم که بالغ بر دو هزار میلیارد تومان و موردی در همدان که ۱۵۰۰ میلیارد تومان فاکتور فروشی کرده است.

وی اظهارداشت: ما در مالیات ستانی هه دنبال شکار گنجشک نیستیم، بلکه به دنبال شکار عقاب هستیم؛ یعنی کسانی که تا فرارهای مالیاتی بزرگ داشتند و نظام مالیاتی نسبت به آنها چشم پوشی کرده است.

منظور ادامه داد: در حال حاضر ۴۰۰ شرکت‌ بورسی با اجرای این طرح وارد سامانه فروشگاهی شده اند و به موجب این مصوبه قانونی، مشمولینی که برای عضویت دراین سامانه فراخوان می‌شوند، مکلفند برای خرید و فروش تمام کالا‌ها، صورت حساب الکترونیک صادر کرده و نسخه‌ای از آن را برای سامانه پایانه‌های فروشگاهی ارسال کنند.

معاون وزیر اقتصاد اظهارداشت: حدود ۵۰ هزار شرکت که خریداران این ۴۰۰ شرکت بودند که اطلاعات خریداری را در کارپوشه‌هایشان گذاشته‌‌ ایم.