یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه سیاست بانک مرکزی در کاهش پرداخت تسهیلات برای جلوگیری از افزایش نقدینگی، تورم و جلوگیری از انحراف تسهیلات در کشور است، گفت: پیش بینیرشد اقتصادی برای سال آینده 2.5 درصد است که البته دولت برنامه بهتری در این زمینه دارد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، سیداحسان خاندوزی با اشاره به اینکه همه مشکلات گفته شده از سوی فعالان اقتصادی را می پذیرم، گفت: 100 درصد به همه این مسایل و چالش ها به صورت ویژه توجه و بررسی های کارشناسی انجام می شود.

وی افزود: خبرهای خوشی برای فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی کشور در راه است، ارقام رشد اقتصادی سال آینده برای بسیاری از کشورهای دنیا ۱.۷ درصد پیش بینی شده که این آمار برای ایران حدود ۲.۵ درصد رشد اعلام شد که البته برای سال ۱۴۰۲ دولت بیشتر از این رقم برنامه ریزی کرده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: به رغم بقای تحریم ها، صادرات محصولات غیر نفتی از سوی بخش خصوصی افزایش یافته است و طبق آمار بانک مرکزی این آمار در ۱۰ ماهه امسال بیشتر از سال قبل و تمام سال های گذشته بوده است.

خاندوزی با بیان اینکه در تنگناهای فعلی، روزنه های شکوفایی اقتصادی در حال باز شدن است، افزود: نرخ بیکاری پاییز امسال نسبت به نرخ تابستان و دیگر فصل ها کمتر شده، این بدان معنی نیست که بیکاری نداریم، هنوز فارغ التحصیلان بیکار زیادی داریم، اما شیب نمودار بیکاری در حال کم شدن است.

وی به افزایش سرمایه گذاری داخلی و خارجی در کشور در سه فصل اخیر اشاره کرد و گفت: طبق آمار در مازندران به اندازه تمام طول ۴۴ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در استان سرمایه گذاری خارجی و داخلی در دولت سیزدهم انجام شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی به حل عمده مشکلات صدور مجوزهای کسب و کار در کشور طی یکسال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: این مقوله نسبت به روند سال های گذشته در مسیر رشد و تحول مثبت قرار گرفته است.

خاندوزی در مورد نرخ مالیات افزود: دولت سیزدهم برخلاف دولت های گذشته پیش قدم شده است، در یک سال و نیم گذشته نرخ مالیات از ۲۵ درصد به ۲۰ و ۱۵ درصد رسید و برای سال آینده نیز کمتر می شود.

وی با بیان اینکه بانک ها به دلیل سیاست گذاری بانک مرکزی تسهیلات پرداخت می کنند و این سبب گلایه و اعتراض واحدهای تولیدی شده است، افزود: برای جلوگیری از افزایش نقدینگی و نرخ تورم و از طرفی برای جلوگیری از انحراف پرداخت تسهیلات سخت گیرتر شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی به مولدسازی در دولتی سیزدهم اشاره و بیان کرد: در واقع با واگذاری جاهایی که انبار راکد، سوله متروکه و زمین بلااستفاده وجود دارد سرمایه گذار جدید را حمایت می کنیم، یا پیمانکاری که از دولت طلبکار است می توانیم با مولدسازی ها تهاتر کنیم و فاز جدید طرح عمرانی دولت را از این طریق کلید بزنیم.

خاندوزی در بخش دیگری به املاک واحدهای تولیدی و صنعتی در تملیک بانک ها اشاره کرد و گفت: با همکاری مجلس و بانک مرکزی این مشکل حل و فصل شده، یعنی این امکان فراهم شد که این املاک به مزایده نرود و به مالک قبلی برگشت خواهد کرد.