شنبه؛ 05 فروردین 1402

بنا به آمار منتشر شده گمرک ایران، صادرات غیرنفتی در ۱۰ ماهه نخست سال جاری از 45 میلیارد دلار عبور کرد و شاهد افزایش صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی و ترانزیت خارجی به میزان 11 میلیون تن بوده‌ایم.

به گزارش “ایران اقتصادی”، بنا به آمار منتشر شده توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، میزان صادرات قطعی کالاهای غیر نفتی کشور در مقایسه با ده ماهه سال قبل، ۱۷.۶۶ درصد از نظر ارزش دلاری رشد داشته است.

طبق عملکرد تجارت خارجی کشور در ۱۰ ماهه گذشته براساس آمار موجود، میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی به غیر از نفت خام، نفت کوره، نفت سفید و بدون احتساب صادرات از محل تجارت چمدانی و صادرات خدمات فنی و مهندسی و برق از رقم ۱۰۳ میلیون تن گذشته و به عدد و به ارزش ۴۵.۳ میلیارد دلار رسیده و این میزان صادرات غیرنفتی در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰، رشد ۱۷ درصدی از نظر ارزش داشته است.

محمد رضوانی فر؛ رئیس کل گمرک ایران در تشریح عملکرد صادرات کالاهای غیرنفتی، گفت: بزرگترین مقاصد صادراتی در این مدت، کشورهای چین با ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ، عراق با هشت میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار ، ترکیه با ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ، امارات متحده عربی با چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و هند با یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است.

همچنین در آماری که توسط گمرک ایران منتشر شده، میزان واردات کشور به ارزش ۴۸.۵ میلیارد دلار در مقایسه با ده ماهه سال قبل ۱۶.۸۶ درصد رشد داشته است.

میزان واردات کشور در این مدت به میزان ۳۱‌ میلیون‌تن به ارزش ۴۸‌ میلیارد و ۵۰۰‌ میلیون دلار بوده‌ که کاهش ۰۶/ ۷ درصدی در وزن و افزایش ۸۶/ ۱۶‌ درصدی در ارزش را در مقایسه با مدت مشابه سال‌ قبل نشان می‌دهد.

در این مدت، متوسط ارزش گمرکی هر‌ تن کالای صادراتی از ۳۸۵ دلار در ۱۰ ماهه سال‌ گذشته به ۴۴۰ دلار در ۱۰ ماهه سال‌جاری رسیده که نشانگر رشد ۳۱/ ۱۴‌ درصدی است.

در آخرین آماری که از عملکرد ترانزیت خارجی توسط گمرک ایران منتشر شده، شاهد آن هستیم که ترانزیت کالا در ده ماهه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل با رشد ۷.۴۳ درصدی به ۱۱ میلیون تن رسیده است.