جمعه؛ 19 خرداد 1402

معاون وزیر صمت با اعلام تجارت 1.5 میلیارد دلاری ایران و افغانستان در نه ماهه نخست امسال، از افتتاح مرکز تجاری ایران در این کشور تا پایان سال خبر داد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، سیدمحمد موسوی امروز در نشست توسعه تجارت بین ایران و افغانستان، گفت: ما می‌خواهیم در کشور افغانستان سرمایه گذاری کنیم و در رشد پایدار این کشور مشارکت داشته باشیم.

وی افزود: در همین جا از تجار دو کشور به خصوص صنعت گران ایرانی دعوت می‌کنم از فرصت افغانستان استفاده کنند و نسبت به تکمیل زیرساخت‌های افغانستان اقدام کنند و کاری که استعمارگران در افغانستان نکرده اند را ما انجام دهیم.

موسوی در ادامه افزود: در حال حاضر حجم بازار محصولات تجهیزات پزشکی در ایران ۲.۷ میلیارد دلار است که از این میزان ۱.۲ میلیارد دلار توسط شرکت‌های ایرانی ساخته می‌شود که می‌توانیم از این بخش به کشور افغانستان صادرات داشته باشیم. همچنین می‌توانیم در این حوزه نخبگان افغان را پرورش دهیم.

معاون وزیر صمت گفت: حجم تجارت ماشین آلات و تجهیزات در ایران ۱۹ میلیارد دلار بوده که هم اکنون به ۱۷ میلیارد دلار رسیده است. از این میزان ۹ میلیارد دلار مربوط به واردات و ۸ میلیارد دلار ساخت داخل است.