جمعه؛ 11 فروردین 1402

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با اشاره به اینکه پرداخت وام‌های خرد از سال آینده آنلاین می‌شود، گفت: هیچ کشوری از نظر خدمات بانکی الکترونیکی بالاتر از ما نیست

به گزارش “ایران اقتصادی”، مهران محرمیان گفت: در زمینه شمولیت مالی در سیستم بانکی در ایران برای افراد بالای ۱۵ سال، در حدود ۹۳.۵ درصد بوده و جزو کشورهای پیشرو هستیم.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اظهارداشت: به عنوان مثال، این آمار در آمریکا حدود ۹۲.۵ تا ۹۳ درصد است و برخی کشورهای اروپایی هم در این رنج قرار دارند که بعضی از آن‌ها بالاتر یا و برخی دیگر پایین‌تر از این عدد هستند.

محرمیان افزود: در منطقه رتبه نخست را از این حیث داریم. به این معنی که هیچ کشوری از نظر خدمات بانکی الکترونیکی بالاتر از ما نیست و از سوی دیگر سابقه خوبی در این زمینه داریم.

وی ادامه داد: چرا برخی از کشورها که طی سال‌های اخیر در حال پیشرفت در این زمینه هستند به تازگی به اعداد ۷۰ تا ۸۰ درصد رسیده‌اند. اما ایران طی سالیان گذشته همواره روی ۹۳ درصد بوده‌ است.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی تاکید کرد: از سال آینده ارائه تسهیلات خرد به مردم مجازی خواهد شد. در زمینه برخی خدمات بانکی مانند دسترسی به تسهیلات خرد شاید هنوز زیرساخت‌های لازم به وجود نیامده است.

محرمیان تصریح کرد: به همین دلیل به صورت خاص مسئله اعتبارسنجی را به عنوان پروژه اولویت‌دار مدنظر ما قرار داده‌ایم و درصددیم تا در ماه‌های باقیمانده امسال و البته ماه‌های ابتدایی سال آینده روی آن تمرکز کنیم. اگر اعتبارسنجی به بهره‌برداری برسد مسلما تاثیر بسزایی در این زمینه خواهد داشت.