یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

از ابتدای سال صورت گرفت

گمرک ایران در سال جاری بیش از یک میلیون تن از کالاهای مهلت منقضی شده متروکه را تعیین تکلیف و فهرست آن را به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی اعلام کرد.

علیرضا مقدسی افزود: در این مدت با تاکید و دستور رئیس محترم جمهور و حمایت و پیگیری رئیس محترم قوه قضاییه  این‌ میزان کالا پس از تنظیم اظهارنامه، تعیین ارزش و موارد مرتبط با تشریفات گمرکی، تعیین تکلیف و تحویل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی شد.

رئیس کل گمرک ایران در خصوص اقدامات گمرک در حمایت از واحدهای تولیدی، شرکت های دانش بنیان و ذینفعان اظهار داشت: گمرک ایران برای حمایت از تولید با تعیین برخی شاخص ها نسبت به انتخاب 560 فعالان اقتصادی مجاز اعم از شرکت های تولیدی، دانش بنیان و بازرگانی در 3 سطح کرده است و تسهیلات 18 گانه ای را با توجه به سطح های تعیین شده ارائه می دهد. به گفته وی ارائه ضمانت نامه بانکی استفاده حداکثری از مسیر سبز و استفاده از انبارها اختصاصی از جمله این تسهیلات است.

وی گفت: ذینفعان اقتصادی برای قرار گرفتن در لیست فعالان اقتصادی مجاز برای استفاده از این تسهیلات می توانند در سایت گمرک تقاضای خود را اعلام کنند و پس از بررسی شرایط آنها با توجه به شاخص های در نظر گرفته شده جزو این فهرست قرار می گیرند.

وی گفت: از 560 فعال اقتصادی مجاز، تعداد 368  شرکت تولیدی،  128 شرکت بازرگانی و 64 شرکت دانش بنیان است.

مقدسی اظهار داشت: گمرک از شرکت های دانش بنیان در 2 محور حمایت می کند، اولین محور اینکه در قالب طرح فعالان اقتصادی مجاز تسهیلات 18 گانه ای به آنها ارائه می دهد و در محور بعدی اینکه با تهیه خدمات، محصولات و تولیدات این شرکت ها از جمله نرم افزارها، دوربین های مداربسته و دستگاه های ایکس ری حمایت می کند. به گونه ای که در حال حاضر یک دستگاه ایکس ری ساخته شده توسط شرکت دانش بنیان در گمرک شهید رجایی نصب شده و 2 دستگاه دیگر هم در گمرکات مرزی در هفته دولت نصب و راه اندازی خواهد شد.

رئیس کل گمرک ایران در بخش دیگری از سخنانش در برنامه زنده تهران 20 در خصوص اتصال سامانه های گمرک به سامانه تجارت گفت: گمرک به عنوان دستگاه ذیمدخل در تجارت خارجی و پیشانی تجارت، اهتمام دارد تا تمامی اطلاعات در یکجا متمرکز شود تا سرعت و دقت لازم در امر تجارت افزایش یابد.

وی گفت: با توجه به این اهتمام اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده که در تلاش هستیم این ارتباط با پایداری و استمرار همراه باشد.

 

تسنیم

اخبار مرتبط