یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

ساخت 400 هزار واحد مسکونی می‌تواند به اشتغالزایی 800 هزار کارگر ساختمانی بینجامد که تاکنون با آغاز ساخت 15 هزار واحد، 30 هزار نفر از آنها در این واحدهای مسکونی تعاونی مشغول بکار شده‌اند.

به گزارش “ایران اقتصادی”، تعاونی‌های جهش مسکن وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ساخت 15 هزار واحد مسکونی از مجموع 400 هزار واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن با ظرفیت اشتغالزایی 30 هزار نفر را برای کارگران، بازنشستگان و مستمری‌بگیران آغاز کرده‌اند که تا پایان اسفند ماه امسال 1100 واحد مسکونی از این تعداد به بهره‌برداری می‌رسد.

ساخت 400 هزار واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن برای کارگران، بازنشستگان و مستمری‌بگیران وارد فاز اجرایی شده است؛ محض نمونه 15 هزار واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دست ساخت دارد که از این تعداد 1100 واحد آن تا پایان اسفند ماه به بهره‌برداری می‌رسد.

برای سرعت بخشی به ساخت 400 هزار واحد مسکونی در چهارچوب طرح نهضت ملی مسکن، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اساسنامه تعاونی‌های جهش مسکن را تهیه کرد.

از طرفی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با سایر نهادها و وزارتخانه‌های ذیربط در این زمینه مثل شهرداری، وزارت راه و شهرسازی و دانشگاه آزاد نیز تفاهمنامه‌هایی را برای تسریع در ساخت مسکن کارگران منعقد کرد. بطور مثال تعاونی‌های مسکن جهش در نوسازی بافت‌های فرسوده با شهرداری مشارکت خواهند داشت.

بنا بر گفته‌های مدیرکل تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، این وزارتخانه با بازنگری در اساسنامه تعاونی‌های مسکن مهر و رفع نواقص و مشکلات موجود در این اساسنامه اقدام به تهیه و تدوین اساسنامه جدیدی کرده که براساس آن تعاونی‌های مسکن جهش برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی در قالب نهضت ملی مسکن تشکیل می‌شوند.

موسی نجفی در گفت‌وگو با روزنامه ایران می‌گوید که 15 هزار واحد با ظرفیت اشتغالزایی 30 هزار نفر در این چهارچوب جدید در حال احداث است که تا پایان اسفند ماه امسال 1100 واحد از این تعداد در استان سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری می‌رسد.

نجفی می‌گوید: ۲۷ تعاونی‌ مسکن جهش دیگر در استان‌های آذربایجان‌ شرقی، ایلام، مرکزی و کرمان با ظرفیت احداث ۷ هزار و‌ 300 واحد مسکونی در حال تشکیل است.

بنا بر گفته‌های نجفی، ساخت 400 هزار واحد مسکونی می‌تواند به اشتغالزایی 800 هزار کارگر ساختمانی بینجامد که تاکنون با آغاز ساخت 15 هزار واحد؛ 30 هزار نفر از آنها در این واحدهای مسکونی تعاونی مشغول به کار شده‌اند.

ساخت 200 هزار واحد مسکونی در شهرک‌های صنعتی و جوار کارگاهی

مدیرکل تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طبق تفاهمنامه‌هایی که بین وزارت تعاون و وزارت راه و شهرسازی امضا شده قرار است، از مجموع 400 هزار واحد مسکونی کارگری که در قالب تعاونی‌های جهش مسکن ساخته خواهند شد، 200 هزار واحد در شهرک‌های صنعتی ساخته شود.

بر این اساس، اخیراً نیز تفاهمنامه همکاری میان سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت عمران شهرهای جدید در راستای اجرای طرح جهش تولید مسکن به منظور تأمین مسکن کارگری امضا شد که به موجب آن در حمایت از نیروهای شاغل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، موضوع تأمین مسکن کارگری مورد تأکید قرار گرفته است.

طرح صنعت شهر با همکاری بخش صنعت، وزارت صمت و وزارت راه و شهرسازی به منظور ساخت مسکن کارگری به تازگی شکل گرفته که قرار است زمین را وزارت شهرسازی و قسمتی از آورده متقاضیان را بخش صنعت تأمین کنند.

مطابق طرحی با عنوان «صنعت شهر» که با مشارکت وزارت راه و شهرسازی و وزارت صمت شکل گرفته، تأمین مسکن کارگران شاغل در بخش صنعت هدف‌گذاری شده است.

در این زمینه کارگروهی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با حضور نمایندگان بخش صنعت و وزارت صمت تشکیل و مقرر شده تا بخش صنعت تأمین بخشی از آورده متقاضیان بخش‌های صنعتی خود را تأمین کند.

همچنین وزارت صمت بعد از تخصیص زمین از سوی وزارت راه و شهرسازی، آماده‌سازی اراضی را انجام می‌دهد؛ بدین ترتیب در ساخت مسکن کارگران تسریع ایجاد می‌شود.

محمدمهدی حیدری، سرپرست مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه هم‌اکنون در یزد، قزوین و قم، اجرای طرح مسکن کارگران به تعداد حدود ٧ هزار واحد در برنامه قرار گرفته است، گفت: در مرحله بعدی اجرای طرح مسکن کارگران در استان‌های سمنان، البرز و مرکزی اجرایی خواهد شد.

استفاده از ظرفیت تعاونی‌های مسکن در داخل کارخانجات و اجاره به شرط تملیک به عنوان راهکارهایی برای خانه‌دار کردن کارگران مطرح می‌شود.

حالا با همکاری سه‌جانبه بین کارخانجات، وزارت صمت و وزارت راه و شهرسازی، موضوع تأمین ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران می‌تواند وارد فاز عملیاتی جدی‌تری شود.

به گفته مدیرکل تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تعاونی‌های مسکن بهترین فرصت برای تحقق امر خانه‌دارشدن کارگران است که در این دولت اختصاص 400 میلیارد تومان خط اعتباری برای تعاونی‌های مسکن جهش در نظر گرفته شده است.