یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

روزنامه ایران با انتشار گزارشی از روند هفته اول بهمن ماه بازار سرمایه، عنوان کرد که مبلغ 3 هزار و 387 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار در هفته اول بهمن ماه خارج شد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، با به صدا درآمدن سوت پایان معاملات روز چهارشنبه، معاملات هفته اول بهمن ماه نیز با کاهش 77 هزار واحدی شاخص کل بورس به پایان رسید تا سهامداران تعطیلات دو روزه خود را برای شروعی دوباره در هفته دوم بهمن ماه آغاز کنند.

در پایان معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و 611 هزار و 900 واحد آرام گرفت تا بازدهی (4.5-) درصدی را به ثبت برساند.

در پایان معاملات هفته جاری، شاخص کل فرابورس نیز با ثبت بازدهی منفی 1.38 درصد، در ارتفاع 20 هزار و 980 واحدی قرار گرفت.

همچنین در آخرین روز معاملات این هفته ارزش معاملات خرد برابر 9 هزار و 355 میلیارد تومان بود که بر این اساس میانگین روزانه ارزش معاملات در هفته اول بهمن ماه معادل 9 هزار و 363 میلیارد تومان بوده است.

روز چهارشنبه 5 بهمن 1402، از مجموع 405 نماد معامله شده در بازار بورس 90 نماد با افزایش قیمت و 315 نماد با کاهش قیمت به معاملات خود پایان دادند.

در بازار فرابورس نیز از مجموع 297 نماد معامله شده 100 نماد مثبت و 197 نماد در بازه منفی بودند.

همچنین در پایان معاملات روز چهارشنبه 78 نماد در صف خرید و 129 نماد در صف فروش قرار داشتند. بر این اساس در هفته اول بهمن ماه به طور میانگین روزانه 98 نماد در صف خرید و 74 نماد در صف فروش بوده‌اند.

تغییر رویه حقیقی‌ها در هفته اول بهمن

بررسی آمار معاملات سهام از ابتدای پاییز سال‌جاری نشان می‌دهد، با افزایش سطح ارزندگی بازار سهام و همچنین تغییرات متغیرهای کلان اقتصادی، شاهد استقبال دوباره سهامداران حقیقی از معاملات بازار سهام بودیم.

این رویه در آبان ماه و در پی اعمال سیاست‌های حمایتی سازمان بورس و صندوق تثبیت بازار، با شدت بیشتری روبه‌رو شد و طی آذر ماه نیز شاهد افزایش قدرت خرید حقیقی‌ها در بازار بودیم.

این روند با ورود به دی ماه با شتاب بیشتری همراه شد به طوری که در پایان معاملات دی ماه ورود بیش از 2 هزار و 400 میلیارد تومان پول حقیقی به معاملات سهام به ثبت رسید.

با وجود این شروع معاملات در بهمن ماه به شکل دیگری پیش رفت و تغییرات سیاست‌های بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز در کنار شروع افزایش نرخ بهره در بازارهای کم ریسک و بدون ریسک باعث شد برخی از سهامداران به سمت سایر بازارها روی آورند و تا حدودی در مورد سرمایه‌گذاری بیشتر در بازار سهام تجدیدنظر کنند تا در هفته اول بهمن ماه حدود 3 هزار و 387 میلیارد تومان خروج پول حقیقی به ثبت برسد.

نکته جالب توجه آنکه در جریان معاملات هفته جاری هرچه بر شدت خروج پول از معاملات سهام افزوده می‌شد، شاهد ورود پول بیشتر به صندوق‌های درآمد ثابت بودیم که می‌تواند نشانه‌ای از تغییر ترجیحات سرمایه‌گذاران خرد بازار باشد.

از طرفی، برخی کارشناسان با استناد به گزارش‌های عملکرد شرکت‌های بزرگ بورسی و فرابورسی و تشخیص ارزندگی سهام این شرکت‌ها، بر این باورند نوسانات اخیر بازار به‌ صورت موقتی صورت پذیرفته و در ادامه شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

از نظر این کارشناسان خروج پول حقیقی از معاملات هفته اول دی ماه به برنامه فروش سکه و اوراق اختیار آتی صندوق طلا مربوط می‌شود و در ادامه بار دیگر شاهد افزایش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در سهام خواهیم بود.