دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران با اعلام اینکه حجم مخازن سدهای تهران که در سال گذشته 325 میلیون مترمکعب بود،؛ در حال حاضر به 244 میلیون مترمکعب کاهش یافت، گفت: ورودی آب سدها، 18 درصد افت داشته است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، علیرضا ارسطویی با اشاره به کاهش ۱۸ درصدی آب ورودی به سدهای تهران در سال آبی جاری، گفت: مخازن سدهای پنج‌گانه تهران با کسری ۸۱ میلیون مترمکعبی نسبت به سال گذشته روبه‌رو شده‌اند.

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان این مطلب، اظهار داشت: میزان حجم کل مخازن سدهای استان تهران در زمان حاضر 244 میلیون مترمکعب بوده که این میزان در سال گذشته 325 میلیون مترمکعب بوده است.

وی با اعلام اینکه “آب ورودی به سدهای تهران در سال آبی جاری با کاهش 18 درصدی روبه‌رو بوده است”، عنوان کرد: هم‌ اکنون حجم آب موجود در مخزن سد امیرکبیر حدود 26 میلیون مترمکعب است که این میزان در روز مشابه سال گذشته 42 میلیون مترمکعب بوده، همچنین حجم ذخیره آب سد طالقان از 179 میلیون مترمکعب سال گذشته به 147 میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده است.

این مقام مسئول در آب منطقه ای تهران افزود: حجم ذخیره آب سد لار سال گذشته 14 میلیون مترمکعب بود که در مقایسه با موجودی 12 میلیون مترمکعبی فعلی، 2 میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد و حجم آب سد ماملو نیز از 71 میلیون مترمکعب سال گذشته، به 45 میلیون مترمکعب رسیده و این در حالی است که حجم ذخیره آب سد لتیان در مقایسه با روز مشابه سال گذشته با 5 میلیون مترمکعب کاهش به 14 میلیون مترمکعب رسیده است.

ارسطویی در خصوص میزان بارش‌ها نیز گفت: میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون 50.7 میلی‌متر ثبت شده که این میزان در سال گذشته 86.8 میلی‌متر بوده است؛ بر این اساس میزان بارش‌ها نسبت به سال آبی قبل آن 42 درصد و نسبت به بلندمدت 54.3 درصد کاهش یافته است.

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران در پایان با اشاره به این موضوع که خط قرمز وزارت نیرو تامین آب شرب پایدار است، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی کشور رعایت الگوی بهینه مصرف در بخش‌های مختلف مصرف امری ضروری است و باید مورد توجه همه اقشار جامعه قرار گیرد.