پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

معاون امور مهندسی وزیر سابق نفت، تعیین عدد 85 دلاری قیمت نفت در بودجه سال آینده را عددی قابل دستیابی دانست و اعلام کرد که با توجه به بحران‌های بین‌المللی و شرایط سیاسی موجود در عرصه سیاست بین‌الملل این عدد جای نگرانی ندارد و حتی قابل دستیابی است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، عماد حسینی در گفت‌و‌گو با روزنامه «ایران» اظهار داشت که در شرایط فعلی، قیمت جهانی نفت بیشتر تحت تأثیر شرایط بازار بین‌الملل بوده، بنابراین با توجه به شرایط موجود، تعیین این عدد در بودجه سال آینده عدد معقول، منطقی و خوبی است.

بتازگی محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات گفت: «ما در آستانه تنظیم سیاست‌های برنامه هفتم توسعه قرار داریم که بودجه 1402 نیز جزئی از آن بوده، بنابراین بحث واقعی کردن منابع و مصارف، جزئی از سیاست‌های کلان است که در توضیحات وزیر امور اقتصادی نیز اشاره شد که در بخش سرمایه‌ای و دارایی‌ها که به حوزه نفت مربوط است، با پیشنهاد دولت قیمت نفت با نرخ 85 دلاری در بودجه آمده و در حال حاضر با نرخ 72 دلاری به فروش می‌رسد، حال آیا این مسأله کشور را با کسری بودجه در سال آینده روبه‌رو نمی‌کند؟ آیا این مسأله برای ما دیون ایجاد نمی‌کند؟ فارغ از اینکه ما تا چه سقفی می‌توانیم فروش انجام دهیم.»

رئیس مجلس اضافه کرد: «هر اقدامی که موجب بدهی دولت و ناترازی شود، موجب تداوم نابسامانی اقتصادی، تورم و مشکلات متعدد می‌شود، لذا باید به سمت درآمدهای پایدار و واقعی حرکت کنیم.»

در همین پیوند، معاون امورمهندسی وزیرسابق نفت اذعان داشت که کسری و ناترازی بودجه همواره و در همه دولت‌ها وجود داشته، بنابراین نباید از کسری بودجه احتمالی هم ناامید شد.

این کارشناس ارشد انرژی گفت که با توجه به چشم‌انداز بازار بین‌المللی نفت، تعیین 85 دلار برای قیمت نفت در بودجه سال آینده، عددی قابل دستیابی بوده هرچند که تجربه سال‌های گذشته نشان داده که بودجه همیشه و به‌صورت صد درصدی درسالهای قبل محقق نشده است.

حسینی تأکید کرد که با توجه به چشم‌انداز بازار بین‌الملل نفت، نمی‌توان در شرایط فعلی و به بهانه کسری بودجه قیمت نفت را در بودجه کاهشی کرد.

وی گفت که در شرایط فعلی باید به‌دنبال فعال‌سازی تولید و فروش بیشتر بود زیرا شرایط بازارهای جهانی پاسخگوی عرضه خواهد بود.

معاون امور مهندسی وزیرسابق نفت با اشاره به دیپلماسی خوب دولت برای فروش نفت بیشتر در ماه‌های ابتدایی، اظهار امیدواری کرد که در ادامه این روند ظرفیت تولید وفروش نفت بیشتر هم شود.