یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

با افزایش 75 درصدی صادرات چای به 25 کشور جهان در 9 ماهه نخست سال جاری، 26 هزار و 750 تن چای به ارزش 33 میلیون و 839 هزار دلار از کشور صادر شد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، چای از دیرباز پس از آب اصلی ترین نوشیدنی در نزد مردمان کشورمان است و همین امر بر پویایی صنعت چای ایران از دیرباز تاثیر گذار بوده است به طوری که کشورمان با تولید حدود 30 هزار تن چای در سال 2022 نهمین تولیدکننده برتر چای در جهان قرار گرفته است.

با این حال اما به دلیل مصرف بالای مردم 70 درصد این محصول از طریق واردات از کشورهای سریلانکا، هند و کنیا و 30 درصد مابقی نیز از چای تولید داخل تامین می شود، هر چند که سالانه بخش زیادی از تولید این محصول توسط چایکاران شمال کشور به دیگر کشورها صادر می شود.

به طوری که کارشناسان معتقدند چای ایرانی ویژگی های منحصربفردی از جمله عدم آلودگی از نظر بیماری ها و آفات را دارد و محصول تولید شده عاری از سمپاشی بوده به همین دلیل هیچگونه باقی مانده سموم و فلزات سنگین در آن وجود ندارد.

گیلان و مازندران به عنوان دو استان تولید کننده این محصول در ایران شناخته شده اند و میزان مورد نیاز چای برای مصرف داخلی نیز به 80 تا 100 هزار تن می رسد.

از طرف دیگر مصرف سرانه سالانه چای بر هر ایرانی حدود یک کیلوگرم است و قیمت این محصول نیز در بازار برای چای خارجی 200 تا 250 هزار تومان و برای چای تولید داخل 100 تا 150 هزار تومان است.

افزایش 75 درصدی صادرات چای در 9 ماهه امسال

طی 9 ماهه سال جاری 26 هزار و 750 تن چای به ارزش 33 میلیون و 839 هزار دلار از کشور صادر شده، این در حالی است که طی 9 ماه نخست سال 1400 حدود 19 هزار و 577 تن چای به ارزش 19 میلیون و 385 هزار دلار صادر شده بود.

این آمار حاکی از آن است که صادرات چای به لحاظ وزنی افزایش 37 درصدی و به لحاظ ارزشی افزایش 75 درصدی را به خود دیده است.

چای ایرانی در بازار 25 کشور دنیا

طی 9 ماهه نخست سال جاری بازار کشورهای آذربایجان، ازبکستان، افغانستان، امارات، اوکراین، آلبانی، آلمان، بحرین، بلاروس، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه، سوئیس، عراق، روسیه، فرانسه، قرقیزستان، قزاقستان، قطر، کانادا، گرجستان، هلند و هندوستان 25 مقصد صادراتی چای ایرانی بوده اند.

۹۸ درصد از مطالبات چایکاران پرداخت شد

حبیب جهانساز، رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه بهای خرید برگ سبز چای امسال بالغ بر 949 میلیارد تومان شده است، گفت: حدود 880 میلیارد تومان از مطالبات پرداخت و الباقی که سهم خرید دولتی است با تامین بودجه، به زودی تسویه می‌شود.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه هم اکنون کار اصلاح، احیاء و به زراعی باغات چای کشور در حال انجام شدن است، گفت: به منظور افزایش تولید و حمایت از چایکاران و کارخانجات چای برنامه‌های مختلفی از جمله پرداخت تسهیلات ارزان قیمت 4 درصد به چایکاران، تقویت مکانیزاسیون با پرداخت تسهیلات 4 درصد با بازپرداخت 3 ساله و تسهیلات 7 درصد با بازپرداخت 3 ساله به کارخانه داران در نظر گرفته شده است.

وی افزود: همچنین امضا تفاهمنامه بیمه عشایری و روستایی، بیمه تکمیلی چایکاران بیش از 50 سال و بیمه بهسازی احیاء باغات چای رها شده از دیگر اقدامات حمایتی در نظر گرفته شده است.

به گفته رییس سازمان چای، برای احیای هر هکتار از باغات رها شده، ۳۵ میلیون تومان تسهیلات با بازپرداخت ۱۰ ساله پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان چای همچنین در خصوص وضعیت فعلی بازار چای گفت: بازار چای خوشبختانه بازار باثباتی است و از نظر تولید و واردات کمبودی در بازار نیست.

جهانساز با بیان اینکه ۱۰۰هزار تن نیاز بازار و در واقع مصرف کل کشور است، افزود: در واقع می توان گفت ۲۵تا۳۰ هزار تن تولید داخل است و مابه التفاوت سالانه ۶۰ تا ۷۰ هزار تن وارد می شود، به این ترتیب بازار به حد کافی تامین است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه فصل بهره وری چای در کشور به اتمام رسیده، امسال حدود 116 هزار تن برگ سبز و بالغ بر ۲۶هزار تن چای خشک تامین شده است و لذا وضعیت عرضه و بازار خوب است.

جهان ساز در خصوص اقداماتی که برای بهبود بازار صورت گرفته نیز اظهار داشت: کارخانجات تولید کیفی کرده اند و برخلاف گذشته خوشبختانه از این طریق ذائقه ها به چای داخلی برگشته است و بخش عمده ای از چای ما در بسته بندی ها در بازار توزیع می شود و بخش کوچکی هم صادر می شود.

عاری بودن از سموم کشاورزی؛ مزیت رقابتی چای ایران در بازارهای جهانی

وی در پاسخ به این سوال که مزیت رقابتی چای ایران در دیگر بازارها چیست، خاطر نشان کرد: در واقع بخشی از چای ایران به دلیل جذبه ای که دارد صادر می شود به خصوص اینکه چای ایران عاری از سموم است.

این مقام مسئول همچنین در خصوص قیمت چای نیز گفت: قیمت چای طی ۶ماه اخیر چندان تغییر نکرده است و با توجه به اینکه ارز ارزان قیمت برای واردات نمی دهند و چای حال با ارز نیمایی یا ارز آزاد وارد می شود در نتیجه می بینیم که فاصله قیمت ها زیادتر شده است.

جهان ساز افزود: به عبارت ساده تر در حال حاضر قیمت چای خارجی بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است و قیمت چای ایرانی تا ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزار تومان در بازار یافت می شود.

وی گفت: البته چون کالای پرمصرفی نیست مصرف سرانه حداکثر یک کیلوگرم در سال است بنابراین از نظر تامین چای فشاری به خانواده ها وارد نمی شود.

کیفی سازی برگ سبز، برندسازی و ارائه محصول با بسته بندی های شکیل؛ اصلی ترین اقدامات برای کیفی سازی چای ایران

رییس سازمان چای کشور در خصوص اصلی ترین اقدامات کارخانجات در راستای کیفی سازی محصول گفت: بخشی از این کیفی سازی مربوط به برگ سبز چای است که طی چند سال اخیر به واسطه حمایتهایی که دولت از بحث قیمت گذاری متناسب با تورم داشته و همچنین به واسطه برداشت کیفی برگ سبز چای صورت گرفته است.

جهان ساز افزود: از سوی دیگر کارخانجات توانستند تجهیزات خود را به روز کنند، برندسازی کنند و همچنین محصول خود را با بسته بندی شکیل تر به بازار بدهند تا بازارپسندی بیشتری داشته باشد و به این ترتیب توانستند چای کیفی تری روانه بازار کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر این کارخانجات چای اقدام به استفاده از دستگاه هایی کرده اند که ضایعات چای را جداسازی می کند و مانند دستگاه «کالر سورتر» که رویت رنگ چای را مناسب می سازد، به نحوی پیش رفته که کفه تجاری به نفع تولید داخل باشد و برای تولید کننده تولید چای کیفی صرفه داشته باشد.

پرداخت تسهیلات ارزان قیمت در راستای احیای باغات چای

جهانساز در خصوص جدیدترین اقدامات صورت گرفته در راستای احیای باغات گفت: سالانه تسهیلات ارزان قیمت ۴درصد با مدت بازپرداخت ۴ساله در نظر گرفته ایم که هم بتوانند بحث های به زراعی را انجام بدهند و مجددا به چرخه تولید برگردند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر تسهیلاتی نیز برای توسعه مکانیزاسیون و تامین ماشین آلات کشاورزی وام های ۴درصد با بازپرداخت ۴ ساله اعطا می کنیم.

به این ترتیب الان ماشین های برگ چین، ماشین های هرس و ماشین های شخم ما دقیقا ماشین الاتی است که در دیگر کشورها استفاده می شود و به این ترتیب به روز هستیم.

این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد: محصول چای، متناسب با الگوی منطقه است و جزو گیاهانی است که غالبا در اراضی شیبدار کشت می شود در شرایطی که ۷۰درصد اراضی ما شیبدار است، همچنین با حداقل آب و به صورت دیم کشت می شود.

از سوی دیگر این اراضی شیبدار از فرسایش خاک جلوگیری می کند و لذا از هر نظر که بنگریم متناسب با الگوی منطقه است و جایگزین دیگری ندارد.