جمعه؛ 19 خرداد 1402

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به سرانه 200 کیلوگرمی مصرف فولاد هر ایرانی، گفت: در صورت تامین زیرساخت‌ها، سال آینده به راحتی به تولید ۳۵ میلیون تن فولاد خواهیم رسید.

به گزارش “ایران اقتصادی”، بهمن قاسمی با اشاره به اینکه امکان دستیابی ایران به رتبه ششم تولیدکنندگان برتر فولاد جهان وجود دارد، گفت: حرکت به سمت تولید محصولات کیفی و با ارزش افزوده بالا باید در دستور کار باشد.

­عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: امروز کشور‌های برتر تولیدکننده فولاد به دنبال تولید محصولات کیفی و با ارزش افزوده بالا و صنایع های‌تک هستند، بر این اساس ما هم باید از خام فروشی و نیمه خام فروشی به این سمت و سو حرکت کنیم، زیرا ارزش افزوده بالاتری برای ما به دنبال خواهد داشت.

وی اضافه کرد: در این زمینه باید ابتدا به تامین زیرساخت‌های مورد نیاز به‌ ویژه آب، برق، گاز و جاده‌های دسترسی پرداخت.

قاسمی گفت: اگر سیاست گذاری مناسبی برای صادرات محصولات نهایی این بخش داشته باشیم، اشتغالزایی و ارزش افزوده بالاتری به دنبال خواهد داشت و ضمن ارزآوری برای کشور، از ظرفیت‌های خالی واحد‌ها استفاده خواهد شد.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، عدم تامین زیرساخت‌ها را پاشنه آشیل تولید فولاد کشور برشمرد که می‌تواند دستیابی به هدف ۵۵ میلیون تنی فولاد در افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ را با چالش همراه کند.

وی گفت: در صورت تامین زیرساخت‌ها، سال آینده به راحتی به تولید ۳۵ میلیون تن فولاد خواهیم رسید.

قاسمی، سرانه مصرف فولاد هر ایرانی را ۲۰۰ کیلوگرم برشمرد که نصف متوسط جهانی است و افزود: رکود ساخت و ساز‌ها در سال‌های گذشته، دلیل این مسئله بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه صنعت فولاد ایران، فناوری و دانش مورد نیاز را از شرکت‌های بزرگ جهان همچون «دانیلی»، «نیپون» و غیره دریافت کرده است. همچنین با محقق شدن برنامه‌های داخلی‌سازی در سال‌های گذشته در بسیاری شرکت‌ها، درصد خودکفایی در این صنعت بالاست و حتی قادر به تولید بسیاری تجهیزات مورد نیاز در داخل هستیم؛ با این حال در مباحث بومی‌سازی باید صرفه اقتصادی را در نظر داشت.

این مقام صنفی، در ادامه به مشکلات محدودیت گاز و برق در واحد‌های فولادی و نوردی اشاره کرد و گفت: در این زمینه هرچند تابع شرایط کشور و تامین نیاز بخش خانگی به عنوان یک اولویت هستیم، اما می‌توان با برنامه‌هایی همچون نوبت‌بندی برای صنایع و شرکت‌ها، موجبات برنامه ریزی بهتر برای مواجهه با این چالش را فراهم کرد.

وی به ورود شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی به ساخت نیروگاه برای تامین برق اشاره کرد، اما گفت: این مهم برای شرکت‌های کوچک و متوسط فراهم نیست، ضمن اینکه موضوع تولید برق یک بحث تخصصی است و پیچیدگی‌های خاص خود را داراست.

قاسمی همچنین ورود بخش برخی شرکت‌های خصوصی فولادی و نوردی به تامین آب مورد نیاز از پساب را یادآور شد و افزود: به طور نمونه اکنون بزرگترین شرکت فولادساز بخش خصوصی کشور با خریداری پساب شهر بوئین‌زهرا، همه آب مورد نیاز خود را بدون فشار آوردن به سایر منابع سطحی و زیرزمینی تامین می‌کند.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، مشکل دیگر فراروی واحد‌ها را عرضه اندک و قطره‌چکانی مواد اولیه در بورس کالا عنوان کرد.