یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به حجم تجارت 2.2 میلیارد دلاری بین ایران و پاکستان، از هدفگذاری افزایش این میزان تجارت به 5 میلیارد دلار تا پایان دولت سیزدهم خبر داد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، علیرضا پیمان پاک در مراسم افتتاحیه نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در کراچی پاکستان که با حضور محمد کامران تسوری؛ استاندار ایالت سند در محل اکسپو کراچی افتتاح شد، از هدفگذاری افزایش حجم تجارت با پاکستان به میزان 5 میلیارد دلار خبر داد.

این نمایشگاه با هدف معرفی محصولات و کالاهای ایرانی به بازار بزرگ و راهبردی پاکستان با مشارکت بیش از ۶۰ شرکت تولید کننده ایرانی از روز ۲۶ دیماه ۱۴۰۱ کار خود را آغاز کرد.

علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، به تشریح ظرفیت های مشترک تجاری دو کشور، سابقه بلندمدت سیاسی، فرهنگی و تاریخی دو ملت بزرگ ایران و پاکستان اشاره کرد و گفت: با وجود افزایش ۵۰ درصدی تجارت دو کشور در سال ۲۰۲۲ میلادی، حجم مناسبات کنونی نسبت به ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور پایین است.

وی با بیان اینکه حجم تجارت ۲.۲ میلیارد دلاری سال ۲۰۲۲ در حد امکانات و ظرفیت های دو کشور نیست، از هدف‌گذاری رسیدن به تجارت ۵ میلیارد دلاری در سال تا پایان دولت سیزدهم خبر داد.

پیمان پاک گفت: تجار دو کشور را به بهره‌برداری از فرصت های مناسب از جمله موافقت نامه تجارت ترجیحی و موافقت نامه های متعدد فی‌مابین دعوت می کنم.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران همچنین از تجار پاکستانی دعوت کرد تا نمایشگاه مشابهی در ایران برپا کرده و زمینه را برای توسعه‌ مراودات تجاری فراهم کنند.

وی در ادامه به فراهم شدن شرایط تجارت تهاتری بین دو کشور و نهایی شدن موافقت نامه تجارت آزاد در آینده نزدیک، به عنوان فرصت های کم نظیر جهش تجارت بین دو کشور اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد تا با ایجاد گشایش‌های مالی و بانکی بین دو کشور، بتوان از این فرصت ها به خوبی بهره‌برداری کرد.

پیمان پاک در پایان از آمادگی دولت جمهوری اسلامی ایران و بخش خصوصی دو کشور برای توسعه‌ مناسبات اقتصادی و تجاری در همه‌ ابعاد خبر داد و از امضای سند موافقت نامه همکاری سازمان توسعه تجارت ایران و پاکستان به عنوان فصل نوینی در توسعه‌ روابط تجاری بین دو کشور یاد کرد.