دوشنبه؛ 15 خرداد 1402

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار با بیان اینکه با ادامه روند عرضه خودرو در بورس قیمت ها تثبیت می شود گفت: زیان ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی دو خودروساز بزرگ قابل ادامه نبود و احتمال تعطیلی صنعت خودرو وجود داشت.

به گزارش “ایران اقتصادی”، مجید عشقی امروز دوشنبه در میزگرد تخصصی بررسی عرضه خودرو در بورس کالا، که با حضور وزیر اقتصاد برگزار شد، افزود: ضمن تشکر از تمام حمایت‌ها و نظرات مقام محترم وزارت در موضوع عرضه خودرو در بورس کالا امیدواریم بتوانیم این چالش و معضلی که سال هاست گریبانگیر مردم و تولید کننده است را حل کنیم و این صنعت را توسعه دهیم.زیان ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی دو خودروساز بزرگ قابل ادامه نبود

عشقی تصریح کرد: صنعت خودرو حدود ۴ درصد ارزش بازار را در دست دارد، اما ۲۰ درصد ارزش معاملات را به خود اختصاص داده و این نشان از علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران به این صنعت است.

وی گفت: این صنعت شبیه بیماری است که عارضه‌های مختلفی دارد. از قیمت‌گذاری دستوری، تا مقیاس تولید، چالش‌های مالی، مدیریت و مالکیت دولتی و ضعف‌های مدیریت اجرایی این صنعت را طی سالیان متمادی ضعیف کرده است.

رئیس سازمان بورس اظهار داشت: انباشت زیان ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی یقینا قابل ادامه نبود و این صنعت در صورت ادامه روند قبل، حتما با یک توقف تلخ مواجه می‌شد. ادامه وضع قبل قطعا امکان‌پذیر نبوده و نیست.

وی ادامه داد: با نیش و کنایه دستگاه‌ها به یکدیگر این صنعت اصلاح نمی‌شود بلکه باید با برنامه‌ریزی به فکر اصلاح آن بود.

رئیس سازمان بورس همچنین گفت: دیروز یک لاتاری_ملی رخ داد: از جمعیت ۸۵ میلیونی کشور، حدود ۷۲ میلیون نفر نتوانستند در قرعه کشی شرکت کنند. از ۱۳ میلیون نفری که می‌توانستند شرکت کنند بیش از ۹ میلیون نفر در یک لاتاری بی هدف شرکت کردند! ۹ میلیون نفر برای ۲۰ هزار خودرو!

عشقی تصریح کرد: اگر فرایند عرضه خودرو چند ماه دیگر ادامه یابد البته به شرط اینکه افزایش عرضه‌ها و نظم پیدا کردن آن صورت بگیرد، خود سازوکار بازار پاسخ همه انتقادات رو می‌دهد، اگر کسی از قیمت‌های پایه در برخی خودرو‌ها دفاعی دارد، ما می‌شنویم.

وی افزود: قیمت‌های پایه در برخی خودرو‌ها صحیح نیست و همین امر باعث افزایش رقابت‌ها میشود. میانگین متعارف رقابت باید ۵ درصد باشد.

رئیس سازمان بورس گفت: در یکسال گذشته تصمیم به واگذاری دو خودروساز گرفتیم؛ اما با این ساختار مالی و با این چشم‌انداز چه کسی در این صنعت سرمایه‌گذاری می‌کند؟ ما در سازمان بورس با همکاری خوب وزارت اقتصاد، صمت، خودروسازان و بورس کالا، روند ورود خودرو به بورس کالا را شروع کردیم.

عشقی افزود: معمولا هر کالایی که یک بازار سنتی داشته وقتی وارد بورس کالا می‌شود، دچار فراز و فرودی می‌شود که بار‌ها تجربه کردیم.

در خصوص سیمان و ماجرای قطعی برق همه به خاطر دارند که چه فشار‌هایی وارد شد، اما در یکسال گذشته با کمترین نوسان قیمت سیمان در بورس کالا عرضه شده و ثبات به بازار آمد. خودرو نیز به شرط عرضه منظم و پرحجم پاسخ مشتریان را خواهد داد.