پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

100 هزار واحد مسکن مهر و نهضت ملی آماده عرضه است که 28 هزار واحد مسکن نهضت ملی در روزهای آینده به متقاضیان واگذار می‌شود.

به گزارش “ایران اقتصادی”، واگذاری مسکن‌های مهر باقیمانده و واحدهای آماده نهضت ملی مسکن، بزودی آغاز می‌شود و در مرحله نخست، 28 هزار واحد نهضت ملی که بنیاد مسکن ساخته است به مردم تحویل داده می‌شود.

در خصوص آخرین وضعیت واحدهای نهضت ملی مسکن، روز گذشته مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی، با حضور در کمیسیون اصل 90 مجلس، گزارشی ارائه کرد.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص طرح ملی نهضت مسکن، میزان پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها، ابزارهای اجرایی نهضت ملی مسکن اعم از ارائه زمین، تسهیلات و… به مجلس گزارش داد همچنین هدف‌گذاری آتی این طرح نیز از دیگر موضوعاتی بود که بذرپاش به آن اشاره کرد. بر اساس این گزارش اراضی احداث ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی نهضت ملی مسکن آماده شده است.

تحویل واحدهای نهضت ملی مسکن به گفته اکبر نیکزاد، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بزودی با واحدهایی که این بنیاد ساخته است، شروع می‌شود. ساخت مسکن نهضت ملی در شهرهای زیر 25 هزار جمعیت و روستاها بر عهده بنیاد مسکن است.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مجموع در شهرها و روستاهای کشور در قالب طرح نهضت ملی مسکن، حدود ۳۱۱ هزار واحد را در دست ساخت دارد.

رئیس بنیاد مسکن، با اعلام اینکه بیش از ۳۱۱ هزار واحد مسکونی در شهرها و روستاها توسط بنیاد مسکن در حال احداث است، گفت: ۲۸ هزار واحد مسکن نهضت ملی، بهمن‌ماه سال‌جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس بنیاد مسکن افزود: هم‌اکنون ۲۰۲ هزار و ۱۵۰ واحد نهضت ملی مسکن در روستاها و حدود ۹۷ هزار و ۴۹۲ واحد در شهرها توسط بنیاد در حال ساخت است.

همچنین بنیاد مسکن در همکاری با شهرداری احداث ۱۱ هزار و ۲۳۰ واحد را نیز در بافت فرسوده شهر تهران آغاز کرده است. مقرر شده است تا شناسایی اراضی، الحاق، تفکیک، طراحی و آماده‌سازی در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت توسط بنیاد مسکن انجام شود.

نیکزاد مجموع واحدهای نهضت ملی مسکن در شهرها، روستاها و بافت فرسوده شهر را که توسط بنیاد در حال ساخت است بیش از ۳۱۱ هزار واحد برشمرد.

وی تصریح کرد: در برنامه است تا در بهمن ماه سال‌جاری با حضور وزیر راه و شهرسازی ۲۸ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی احداث شده توسط بنیاد مسکن بهره‌برداری شود.

افزایش سرعت ساخت نهضت ملی در بافت‌های فرسوده

تولید واحدهای نهضت ملی در بافت‌های فرسوده، بخشی از برنامه نهضت ملی مسکن است که به گفته وزیر راه و شهرسازی، افزایش سرعت ساخت در این بافت‌ها، مهم‌ترین سیاست دولت در واگذاری سریع‌تر واحدهای نهضت ملی است.

در خصوص اجرای نهضت ملی در بافت‌های فرسوده، محمد آیینی، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مالکان و سازندگان، از بسته‌های تشویقی نوسازی بافت فرسوده استقبال کرده‌اند که این موضوع باعث می‌شود نوسازی سالانه 150 هزار واحد با سرعت بیشتری پیش برود.

وی افزود: شهرداری‌ها برای صدور پروانه ساختمانی -در بافت‌های فرسوده- مکلفند تا 50 درصد تخفیف بدهند که البته می‌توانند 100 درصد را هم تخفیف دهند. قانونگذار این حق را برای سازندگان و مالکان در محلات فرسوده قائل شده که از حداقل 50 درصد در عوارض پروانه و تراکم ساخت بهره ببرند.

وی افزود: در زمینه تسهیلات اداری تاکنون شهرداری‌ها همکاری خوبی داشته‌اند و به‌طور میانگین 80 درصد تخفیف به متقاضیان ارائه شده است.

در صورتی که تخفیف‌های ارائه شده به سازندگان و توسعه‌گران از سوی شهرداری‌های سراسر کشور کمتر از 50 درصد باشد یا زمان صدور پروانه ساخت طولانی شود یا بسته‌های تشویقی شهرسازانه مصوب شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران از سوی شهرداری اعمال نشود، متقاضیان می‌توانند شکایت‌ها و گزارش‌های خود را از طریق تارنمای شرکت بازآفرینی شهری ایران اطلاع دهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: به جای ۲۲۰ هزار واحد فرسوده‌ای که تخریب و نوسازی شده ۷۱۰ هزار واحد ساخته شده است که این نشان می‌دهد سیاست‌های گذشته از کارایی لازم برخوردار نبوده و راهبرد اساسی ما باید شتاب‌بخشی به نوسازی بافت فرسوده باشد.

آیینی با اشاره به اینکه زمان صدور پروانه ساختمانی به‌طور متوسط 6 ماه در شهرستان‌ها و در شهر تهران بیش از 8 ماه طول می‌کشد، گفت: طبق مصوبه شورای‌عالی اداری شهرداری‌ها باید طی 2 هفته برای متقاضیان در محدوده بافت‌های ناکارآمد شهری پروانه ساخت صادر کنند. کاهش زمان صدور پروانه ساخت، انگیزه و رغبت سرمایه‌گذاران و سازندگان در مناطق ناکارآمد شهری را افزایش می‌دهد.

انعقاد قرارداد ۲۰۰ هزار واحد طرح نهضت ملی

مهم‌ترین عامل پیشرفت ساخت واحدهای نهضت ملی، ارائه تسهیلات به این پروژه است. به گفته وزیر راه و شهرسازی مذاکراتی با بانک‌ها آغاز شده و چهار بانک آمادگی خود را برای پرداخت تسهیلات اعلام کرده‌اند.

بیشترین تعهد پرداخت تسهیلات نهضت ملی بر عهده بانک تخصصی بخش مسکن است. در خصوص تسهیلات پرداختی، علی کشاورز عضو هیات عامل بانک مسکن گفت: تاکنون برای بیش از ۲۰۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن از منابع داخلی بانک قرارداد منعقد شده است.

کشاورز افزود: آمادگی داریم چنانچه پروژه‌ای از طرح مسکن مهر باقی مانده است یا در مرحله فروش اقساطی دچار چالش است، مشکل آن را رفع کنیم.

همچنین چنانچه پروژه طرح نهضت ملی مسکن در مرحله انعقاد قرارداد است، آمادگی داریم در راستای اقدامات دولت مبنی بر تسهیل‌سازی انعقاد قرارداد گام برداریم.

نهضت مسکن ملی یکی از برنامه‌های مهم دولت سیزدهم بوده است که با هدف ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در چهار سال بوده است و از سوی دیگر افزایش بی‌رویه قیمت مسکن در نتیجه کاهش ساخت در دولت قبل سبب شد تا مسکن به یکی از مهم‌ترین معضلات خانوارهای ایرانی تبدیل شود.

تلاش دولت این است با سیاست‌های جدید، هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی به حداقل برسد و از سوی دیگر واحدها با سرعت بیشتری ساخته شود.