یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

روزنامه ایران با انتشار گزارشی درباره عرضه مرغ لاین «آرین پلاس» تا پایان دولت سیزدهم به بازار، عنوان کرد که ضریب تامین امنیت غذایی از این طریق افزایش خواهد یافت.

به گزارش “ایران اقتصادی”، تامین امنیت غذایی طی سالیان اخیر به یکی از اصلی ترین اولویت ها و شاخص های توسعه یافتگی کشورهای مختلف جهان تبدیل شده، که در این بین عرضه پروتئین حیوانی همچئون مرغ و تخم مرغ در سبد غذایی به عنوان یک معیار اساسی در تامین امنیت غذایی جامعه محسوب می شود.

در حال حاضر، ارزش غذایی بالا، محبوبیت جهانی و اقتصادی بودن تولید گوشت مرغ سبب شده که مصرف این کالای اساسی در سراسر جهان طی 50 سال از 10 میلیون تن به 120 میلیون تن برسد و پیش بینی ها نیز حاکی از آن باشد که تا هشت سال دیگر مرغ تامین کننده نیمی از گوشت مصرف مردم جهان باشد.

اما در کشورمان صنعت پرورش جوجه‌های گوشتی یکی از زیر بخش‌های مهم و اساسی بخش کشاورزی و از لحاظ تامین بخش عمده‌ای از نیازهای غذایی و پروتئینی کشور از اهمیت شایانی برخوردار است.

با افزایش جمعیت و رشد تقاضای محصولات پروتئینی، توجه به افزایش بهره‌وری نهاده‌های تولید اهمیت بیشتری پیدا کرده است، زیرا منابع در بخش تولید محدود بوده و عدم توجه به اصل بهره‌وری در مراحل تولید، باعث اتلاف منابع و عدم استفاده از فرصت‌ها در جهت رشد تولید خواهد شد.

به همین منظور برای خودکفایی در تولید مرغ مادر از سال 98 تاکنون تلاش های زیادی توسط وزارت جهاد کشاورزی و سازمان اقتصادی کوثر صورت گرفته و به نظر می رسد تا در آینده ای نزدیک شاهد تامین کامل بازار از طریق مرغ لاین تمام ایرانی باشیم.

فرایند تولید مرغ گوشتی ابتدا از مرغ لاین شروع شده، سپس به مرغ اجداد و مرغ مادر رسیده و در نهایت، نسل بعدی مرغ تجاری یا همان مرغ گوشتی است که به مصرف مردم می رسد.

از طرف دیگر ایران هشتمین کشور در جهان پس از امریکا، انگلیس، برزیل، هلند، هند، آلمان و فرانسه است که دارای مرغ لاین به نام آرین است و تنها کشور منطقه است که به تولید این محصول می پردازد.

در حال حاضر سهم آرین در بخش مرغ اجداد کشور (دومین بخش هرم تولید مرغ) 47 درصد است و وزارت جهاد کشاورزی با پرداخت یارانه به این بخش و حمایت از صادرات مرغ که تولید آن براساس مرغ مادر لاین بوده است، قصد دارد میزان وابستگی به سویه های خارجی را کاهش دهد.

مرغ لاین آرین قابل رقابت با نمونه های خارجی است

در همین خصوص مجتبی خیام نکویی، رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت: تحقیقات علمی گسترده ای برای بهبود عملکرد مرغ نژاد آرین در موسسه علوم دامی در حال انجام است تا در آینده مرغ لاین آرین پلاس تولید شود.

وی افزود: بر روی مرغ آرین اقدامات اصلاح نژادی در مدت چند سال انجام می‌شود تا این گونه ویژگی های مناسب تری داشته باشد و نقطه نظرات تولید کنندگان را تامین کند.

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: مرغ آرین موجود برای تولید مرغ با وزن کمتر از 2 کیلوگرم عملکرد خوبی دارد و قابل رقابت با نمونه های خارجی است.

وی تصریح کرد: اقدامات اصلاح نژادی بر روی مرغ آرین و معرفی آرین پلاس چند سال طول می‌کشد و تا پایان دولت سیزدهم به بازار عرضه شود.

کاهش وابستگی به واردات مرغ لاین با احیای آرین

همچنین مهدی سروی، کارشناس مسائل کشاورزی و امنیت غذایی در گفتگو با «ایران» در خصوص اهمیت احیای لاین آرین اظهار کرد: واردات گونه های خارجی مرغ از جمله راس و کاب از انگلیس و آمریکا سبب شد که در دهه 80 سهم مرغ آرین از تامین بازار از 85 درصد به 2 درصد برساند با این حال طی سالیان اخیر خوشبختانه سهم آرین از مرغ اجداد کشور به 50 درصد رسیده است.

وی افزود: با این حال به نظر می رسد تقویت و نوسازی تجهیزات محل نگه داری آرین در کشور، پرداخت مشوق به تولیدکنندگان آرین و استفاده از ظرفیت متخصصین داخلی ضمن توجه به تجربیات جهانی در این حوزه از طرف وزارت جهاد کشاورزی می تواند ایران را به سمت خودکفایی سوق دهد.

این کارشناس مسائل کشاورزی و امنیت غذایی تصریح کرد: در حال حاضر طرح اصلاح مرغ آرین از طریق به‌نژادی و نه تغییرات ژنتیکی در مجتمع بابلکنار پیگیری می‌شود تا در طول زمان نسبت به کوتاه شدن پا و گردن، افزایش وزن و بهبود ضریب تبدیل آرین، دستاورد‌هایی حاصل شود.