پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

مدیرکل دفتر آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران از راه اندازی 10 دفتر تجاری ایران در قاره آفریقا خبر داد و گفت: از این تعداد، 7 مرکز مجوز خود را اخذ و 3 مرکز دیگر نیز دریافت خواهند کرد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، سید محمدصادق قنادزاده در رابطه با وضعیت اقتصادی ایران و آفریقا اظهار کرد: متاسفانه در چند دهه گذشته قاره آفریقا در اولویت‌های تجاری ما نبوده و فرصت‌های بیشماری را از دست داده‌ایم.

وی با بیان اینکه رقبای ما به چشم فرصت به آفریقا نگریسته‌اند و بدین منظور برنامه ریزی بلندمدت داشته‌اند، گفت: رقبا از ظرفیت‌های بی نظیر آفریقا برای تامین مواد اولیه خود استفاده کرده‌اند، ولی ما با شدت و ضعف در ادواری خاص به قاره افریقا توجه کردیم ولی نه به گونه‌ای که قاره آفریقا را به صورت راهبردی و به عنوان بازاری جدی بنگریم.

قنادزاده سیاست حال حاضر را توجه به بازارهای نوظهور و کمتر شناخته شده نظیر آفریقا و آمریکای جنوبی عنوان کرد و گفت: ستاد آفریقا در سازمان توسعه تجارت به سرعت فعال و رفت و آمد هیات‌های تجاری و نیز حضور ایران در نمایشگاه‌های آفریقایی تسهیل شد. به گونه‌ای که در بدو کار دولت سیزدهم هیچ رایزن بازرگانی در آفریقا نداشتیم و امروز سه رایزن ایرانی مجوز خود را برای حضور در کشورهای آفریقایی دریافت کرده‌اند که یکی مستقر و دو نفر دیگر به زودی استقرار می‌یابند.

مدیرکل دفتر آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه هیچ مرکز تجاری فعالی در ابتدای دولت سیزدهم در قاره آفریقا نداشتیم، از فعال شدن ۱۰ مرکز تجاری تا پایان سال خبر داد که در حال حاضر ۷ مرکز مجوز خود را اخذ کرده و دو مرکز هم در شرف دریافت مجوز هستند.

به گفته قنادزاده، ارتباطات خوبی هم با سفرا و تجار آفریقایی گرفته شده و مجموع ابزارهای اقتصادی پیش رو فرصتی را فراهم می‌کند تا عقب افتادگی از بازار بزرگ آفریقا تا حدی جبران شود.