شنبه؛ 05 فروردین 1402

مدیرکل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت کشاورزی از صادرات 150 هزار تن مرکبات در 9 ماه نخست سال جاری خبر داد و گفت: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش، معنی داری داشته است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، زهرا جلیلی مقدم با بیان اینکه صادرات انواع مرکبات امسال نسبت به سال گذشته میزان قابل توجهی افزایش داشته است، افزود:‌ میزان تولید مرکبات در کشور حدود پنج میلیون و 600 هزار تن در سال‌جاری برآورد می شود که از این میزان سه میلیون و 400 هزار تن آن مربوط به پرتقال است.

وی تاکید کرد: تاکنون حدود ۸۰تا ۸۵ درصد پرتقال مازندران که عمدتا از نوع ناولها می باشد، برداشت شده است.

به گفته این مقام مسئول در وزارت کشاورزی، در نه ماهه امسال 107 هزار تن پرتقال، 37 هزار تن نارنگی، 5 هزار تن لیمو و با احتساب سایر مرکبات، جمعا 150 هزارتن مرکبات به کشورهای دیگر صادر شده است.

جلیلی مقدم افزود: صادرات مرکبات تاکنون حدود57 میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است.

این مقام مسئول در وزارت کشاورزی تاکید کرد در دوازده ماهه سال گذشته حدود ۱۷۷هزار تن مرکبات با ارزش تقریبی ۶۶میلیون دلار صادر شد.

وی دلیل رشد تولیدات مرکبات کشور را اجرایی نمودن توصیه های فنی و مدیریت بهینه باغات توسط باغداران و کنترل به هنگام بیماری ها و آفات نسبت به سالهای گذشته عنوان کرد.

مدیرکل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی همچنین تاکید کرد: با توجه به وضعیت اعلامی سازمان هواشناسی مبنی بر کاهش دما در برخی مناطق در روزهای آتی باید اقدامات و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از خسارت احتمالی سرمازدگی در باغات صورت گیرد.