سه‌شنبه؛ 16 خرداد 1402

با کاهش 4 میلیون تنی واردات محصولات کشاورزی و خودکفایی در تولید، تجارت محصولات کشاورزی در 9 ماه نخست سال جاری از 24 میلیارد دلار گذشت.

به گزارش “ایران اقتصادی”، طی یک سال اخیر به دلیل خشکسالی گسترده در بسیاری از کشورهای اصلی تولید کننده محصولات کشاورزی از طرفی و وقوع جنگ اوکراین و روسیه به عنوان دو قطب تولید غلات و دانه های روغنی کشورهای مختلف جهان تامین امنیت غذایی را در دستور کار خود قرار داده اند.

از این رو این کشورها علاوه بر حمایت های مختلف از تولید به سمت واردات محصولات کشاورزی بیش از نیاز مصرفی یک سال خود نیز رفته اند به طوری که چینی ها نیمی از غلات عرضه شده در بازارهای جهانی را خریداری کرده اند.

دولت سیزدهم نیز طی دو سال زراعی اخیر علاوه بر حمایت از تولید محصولات کشاورزی از جمله افزایش نرخ خرید تضمینی و اعطای تسهیلات به کشاورزان، واردات محصولات کشاورزی را در دستور کار خود قرار داده تا انبارها پر از این کالاها باشد و بازار دچار هیچ گونه نوسان و کمبودی نشود.

به طوری که با وجود افزایش تولید بسیاری از محصولات کشاورزی و تامین کامل بازار از این محصولات، دولت بیش از نیاز مصرفی سالانه آنها روی به واردات آورده است.

از طرف دیگر به دلیل خشکسالی گسترده در کشورمان تولید برخی از محصولات صادراتی همچون پسته و زعفران نیز کاهشی بوده که همین امر سبب کاهش صادرات محصولات کشاورزی نسبت به سال گذشته شده است.

هر چند که به نظر می رسد در سه ماهه باقیمانده از سال 1401 به دلیل دیپلماسی اقتصادی قوی دولت سیزدهم، اجرایی شدن توافق نامه های ایران با روسیه، چین و قطر و دیگر کشورها برای صادرات محصولات کشاورزی و رفع ممنوعیت صادرات برخی دیگر از محصولات همچون صادرات کیوی به هند و امارات باید شاهد افزایش صادرات محصولات کشاورزی باشیم.

با این حال آخرین آمارهای گمرک حاکی از آن است که در 9 ماهه نخست سال جاری میزان تجارت (صادرات و واردات) این محصولات با حمل ونقل بیش از 24 میلیون تن محصول کشاورزی و مواد غذایی، به بیش از 29 میلیارد دلار رسیده است.
کاهش 20 درصدی واردات محصولات کشاورزی

براساس آمار گمرک، در 9 ماه نخست سال جاری 18 میلیون و 374 هزار و 763 تن و 563 کیلوگرم مواد غذایی و محصولات کشاورزی به ارزش 13 میلیارد و 100 میلیون و 683 هزار و 890 دلار از طریق بنادر جنوبی و شمالی وارد کشور شده است و محموله های این کشتی ها پس از تخلیه، بارگیری و به مراکز جمعیتی سراسر کشور ارسال شده است.

این در حالی است که در9 ماه نخست سال گذشته 22 میلیون و 811 هزار و 401 تن و 677 کیلوگرم مواد غذایی و محصولات کشاورزی به ارزش 12 میلیارد و 191 میلیون و 811 هزار و 761 دلار وارد کشور شده بود.

این امر نشان دهنده آن است که واردات محصولات کشاورزی به لحاظ وزنی با کاهش 20 درصدی و به لحاظ ارزشی با رشد 7 درصدی روبه رو بوده است.

خودکفایی در تولید کالاهای اساسی؛ عامل کاهش واردات

یکی از اصلی ترین دلایل کاهش واردات به لحاظ وزنی، به حمایت های بی سابقه دولت سیزدهم و وزارت جهاد کشاورزی از خودکفایی در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی خصوصا گندم از طریق حمایت های قیمتی (افزایش نرخ های خرید تضمینی) و حمایت های غیرقیمتی (کشت قراردادی، کاهش قیمت نهاده های تولید و…) برمی گردد، به طوری که دولت سیزدهم به دلیل تعیین غیرمنطقی قیمت خرید تضمینی گندم در سال گذشته توسط دولت دوازدهم، مجبور شد در سال گذشته بیش از 7 میلیون تن گندم به کشور وارد کند، ولی با تعیین منطقی قیمت گندم با نرخ 11 هزار و 500 تومان و افزایش 130 درصدی آن در نیمه نخست سال جاری، میزان تولید این محصول به 11.5 میلیون تن رسید و میزان خرید تضمینی 7 میلیون و 500 هزار تن گندم در سال جاری نسبت به سال گذشته، نشان دهنده آن است که از رشدی برابر با 3 میلیون تن برخوردار بوده است.

از طرف دیگر طی یکسال گذشته علاوه بر گندم، تولید جو با افزایش 1 میلیون تنی از 3 میلیون تن به 4 میلیون تن، تولید با افزایش 700 هزار تنی از 1 میلیون و 800 هزار تن به 2 میلیون و 400 هزار تن رسیده است.

میزان مصرف روغن و نهاده های دامی نیز در کشور منطقی شده و جلوی قاچاق این محصولات گرفته شده است، از این رو می توان گفت منطقی شدن مصرف نیز در کنار افزایش تولید سهمی در کاهش واردات داشته است.

با همه این اوصاف باید به این نکته نیز اشاره کرد که با توجه به وقوع جنگ اوکراین و روسیه و افزایش افسارگسیخته قیمت کالاهای اساسی کشاورزی و مواد غذایی در سراسر جهان، به نظر می رسد دولت توانسته به خوبی این امر را مدیریت کند.
وضعیت صادرات محصولات کشاورزی

همچنین در این بازه زمانی 5 میلیون و 611 هزار و 309 تن و 555 کیلوگرم مواد غذایی و محصولات کشاورزی به ارزش 3 میلیارد و 543 میلیون و 409 هزار و 465 دلار صادر شده است و این در حالی است که در 9 ماهه نخست سال گذشته 6 میلیون و 286 هزار و 994 تن و 693 کیلوگرم مواد غذایی و محصولات کشاورزی به ارزش 3 میلیارد و 886 میلیون و 258 هزار و 14 دلار از کشور صادر شده بود.

این امر نشان دهنده آن است که صادرات محصولات کشاورزی به لحاظ وزنی با کاهش 11 درصدی و به لحاظ ارزشی با کاهشی 9 درصدی روبه رو بوده است.

مهم ترین کالاهای صادراتی و وارداتی

طی 9 ماه سال جاری نهاده های دامی (شامل ذرت دامی، جو، کنجاله سویا و دانه سویا) بیشترین میزان واردات را به خود اختصاص داده اند به طوری که براساس آمارهای گمرک در 9 ماهه سال جاری 9 میلیون و 911 هزار تن نهاده دامی به ارزش 4 میلیارد و 814 میلیون و 671 هزار و 734 دلار وارد کشور شده است.

این آمار نشان دهنده آن است که به لحاظ ارزشی یک سوم و به لحاظ وزنی بیش از نیمی از واردات محصولات کشاورزی در 9 ماه نخست سال جاری را به خود اختصاص داده اند.

از طرف دیگر برنج، گندم، روغن خام، قند و شکر از عمده ترین واردات محصولات کشاورزی در این بازه زمانی هستندکه عمده ترین مقاصد وارداتی نیز امارات و ترکیه بوده است.

این در حالی است که انواع سبزی و صیفی جات و محصولات جالیزی ازجمله هندوانه و گوجه فرنگی، محصولات شیلاتی، مرکبات، زعفران و پسته بیشترین میزان صادرات محصولات کشاورزی را به خود اختصاص داده اند که عمده ترین مقاصد صادراتی نیز کشورهای عراق، امارات و افغانستان بوده است.